Ana sayfa Yunanistan Haber Büyükelçi Özügergin: “Güvenli Bölge Yunanistan’a Yardım Edecek”

Büyükelçi Özügergin: “Güvenli Bölge Yunanistan’a Yardım Edecek”

3
0

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Star televizyonu ana haber bültenine telefonla bağlandı ve kendisine “Barış Pınarı” harekatı ile ilgili yöneltilen soruları yanıtladı. Özügergin, Türkiye’nin başlattığı “Barış Pınarı” harekatıyla oluşturulması planlanan güvenli bölgenin Yunanistan’a yardım edeceğini dile getirdi.

Büyükelçi Özügergin şu ifadeleri kullandı. “Korkunun haricinde, Suriye krizinin sonucu olarak istikrarsız göç şeklinde yüksek bir bedel ödedik. Bildiğiniz gibi, yaklaşık 10 yıl boyunca yaklaşık 4 milyon insanla ilgileniyoruz. Yerinden edilmiş Suriyelilerin güvenli ve gönüllü geri dönüşünü kolaylaştırmak için Suriye’nin kuzeyinde bir “Güvenlik Bölgesi” kurmayı hedefliyoruz. Bu hem Türkiye hem de Yunanistan için göç baskısını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Operasyonu, uluslararası hukuka uygun olarak açıkça tanımlanmış, açık ve sınırlı hedeflerle gerçekleştiriyoruz. Sivilleri ve altyapılarını korumak bizim için en önemli önceliktir. Dışarıda, bir kısmı ‘kirli’ bilgiler dolaşıyor, bazıları sahtekarlıkla operasyonu bozmak için dolaştırılıyor. Sivil kayıp resimlerinin gerçek kaynağını görmek için bugünkü ANADOLU haber ajansının raporlarına bir göz atın. Bazıları yıllar önce başka ülkelerde çekilmiş.

Bizim ilk ve en büyük önceliğimiz sınırlarımızın güvenliğini sağlamak. Ne ülkemizde ne de yanı başımızda DEAŞ, PKK ya da alt kolu PYD/YPG terörüne müsamaha gösteririz, göstermeyeceğiz de.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here