Ana sayfa Yunanistan Haber Bugün Yunanistan Semaları Savaş Uçaklarıyla Dolup Taşacak

Bugün Yunanistan Semaları Savaş Uçaklarıyla Dolup Taşacak

1
0

Yunanistan’ın 25 Mart Ulusal Bağımsızlık Bayramı kutlamaları Koronavirüs gölgesinde sınırlı biçimde yapılacak.

Başkent Atina’da sade ve sınırlı bir törenle Başbakan Miçotakis’in meçhul Asker Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayacak. Ancak Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait 4 adet Mirage 2000/-5 savaş uçağı ve Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri’ne ait 6 adet helikopter Atina semalarında uçuşlarıyla kutlamalara katılacak.

25 Mart Bayramı kutlamalarına katılacak olan savaş uçaklarının uçuşları Atina ile sınırlı kalmayacak. F-16 savaş uçakları bu defasında uçuşlarına saat 11:30 civarında Yunanistan-Türkiye sınırı Meriç Nehri ve Kastanies sınır bölgesinde devam edecek.

Buradaki uçuşun ardında bu defasında F-16 ların rotası Dedeağaç üzerinden Gümülcine, İskeçe, Kavala, Semadirek adası, Limni adası, Midilli adası ve Sakız adasında son bulacak.

Aynı saatlerde değişik hava üslerinden havalanacak olan Mirage 2000 ve F-16savaş uçakları ise Selanik, Kastorya, Yanya, Korfu, Preveze, Aktio, Mesologgi, Patra, Tripoli, Sparti, Kalamata, Githio, Pirgos, Araksos, Larisa, Volos, Skiros, Samos, Psara, Kalimnos, Patmos, Hania, Kos, Rodos, Meis, Karpathos, Kasos, Agios Nikolaos, İraklio ve Rethimnos gibi bölgelerin üzerinde uçuşlar gerçekleştirerek, 25 Mart Ulusal Bağımsızlık Bayramı kutlamalarına bu şekilde renk katacak.

Bu yıl kutlamaların ağırlıklı olarak Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları tarafından yapılmasının nedeni ise, Koronavirüs pandemisi nedeniyle ülke genelinde yapılan resmi geçit törenlerinin iptal edilmesi gösteriliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here