Ana Sayfa Avrupa | Balkanlar “Bu Atamaları Kesinlikle Kabul Etmiyoruz”

“Bu Atamaları Kesinlikle Kabul Etmiyoruz”

0
0

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumunun tanımadığı Gümülcine Tayinli Müftü Naibi’nin toplumumuzun iradesini hiçe sayarak ve toplumumuzu bölmeye yönelik yaptığı bu atamaları kesinlikle kabul etmiyoruz.”

Yunan devletinin Gümülcine Müftü Naibi olarak atadığı Cihat Halil, Gümülcine’nin Harmanlık mahallesindeki cami ile Şapçı’daki Hamidiye Camii’ne Batı Trakya Türk toplumu bu yönde talepte bulunmadığı ve rıza göstermediği halde yeni imamlar atadı. Her iki camide de cemaatin ve mütevelli heyetlerinin seçtiği ve desteklediği imamların görev yapmasına rağmen yapılan söz konusu atamalar Batı Trakya Türk toplumu arasında büyük tepkiyle karşılandı.

Gümülcine Tayinli Müftü Naibi’nin yaptığı keyfi atamalar, Harmanlık Mahallesi Camii’nde 18 yıldır görev yapan din görevlisi Nihat Kaplan’ın mahalle sakinlerini bilgilendirmek amacıyla sosyal medyada paylaştığı yazıyla ortaya çıktı. Harmanlık Mahallesi sakinlerinin imamları Nihat Kaplan’a sahip çıkarak yapılan bu atamaya karşı bir imza kampanyası başlattığı ve imza kampanyasının sonuçlarının bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulacağı bildirildi.

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türk toplumunun antlaşmalarla garanti altına alınan dini özerkliğine aykırı olarak Yunan devleti tarafından Gümülcine müftü naibi olarak atanan Cihat Halil, Gümülcine Harmanlık Mahallesi Camii ile Şapçı Hamidiye Camii’nde görev yapan ve cemaatin seçtiği imamları azlederek yerlerine başka atamalar yapmıştır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile topyekun mücadele ettiğimiz ve alınan tedbirler kapsamında Batı Trakya’daki camilerin cemaate kapalı olduğu bu günlerde Yunan devletinin yönlendirmesiyle yapılan bu sinsi atamaların amacı bellidir: Batı Trakya Türk toplumunu bölerek parçalamak.

Batı Trakya Türk toplumunun tanımadığı Gümülcine Tayinli Müftü Naibi’nin toplumumuzun iradesini hiçe sayarak yaptığı bu atamaları kesinlikle kabul etmediğimizi belirtir, ABTTF olarak görevlerinden azledilmeye çalışılan imamlarımız Nihat Kaplan ve Ali Emin’in her daim yanlarında olduğumuzun ve kendilerini desteklediğimizin bilinmesini isteriz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz