Ana Sayfa Yunanistan Haber BİRLİK Gazetesi’nden Bartolomeos’a Açık Mektup

BİRLİK Gazetesi’nden Bartolomeos’a Açık Mektup

4
0

“Sayın Bartolomeos, Dua Edin de, Yunanistan Cuma Namazı Kılmaya İzin Versin.”

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Balıkesir’in Erdek ilçesindeki tarihi Kirazlı Manastırı’nda ayin yönetti. Türkiye Cumhuriyeti devleti başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, ilgili resmi makamlar, son yıllara Fener Rum Patrikhanesi’nin Türkiye’nin değişik yerlerinde bulunan restore edilmiş olan Kiliselerde ayin yapmak için yapılan başvuru dilekçelerinden hiç biri olumsuz olarak geri çevrilmedi. Hatta restore edilmemiş olan Kiliselerde dahi ayin yapılmasına izin verildi. Zaten aşağıda okuyacağınız haberde Patrik Bartolomeos da bunu açıkça ifade ediyor.

Gelelim Yunanistan tarafına. Batı Trakya dışında Yunanistan’ın değişik şehirlerinde, yıllar öncesi restorasyonu yapılmış 5 veya 6 cami bulunuyor. Bu camiler yılın bazı günlerinde kültürel ve dini etkinliklerin yapılması için Kilise başta olmak üzere, Belediyeler, sanat merkezleri ve sanatçılara tahsis ediliyor. Ama nedendir bilinmez, defalarca bir Cuma namazı kılınmak üzere yapılan dilekçeler Yunanistan devletinin ilgili makamları tarafından asla kabul görmedi, görmüyor.

Bartolomeos’a açık mektup.

“BİRLİK Gazetesi olarak buradan açık bir şekilde Patrik Bartolomeos’a şu çağrıda bulunuyor ve cevabını merakla bekliyoruz.

“Sayın Patrik Bartolomeos; Türkiye’deki Kiliselerde yapmış olduğunuz yüzlerce ayinlerde insanlığın barışı huzuru için Allah’a dualar ediyorsunuz. Sizden istirhamımız, bir dahaki ayininizde Yunanistan devletinden, yeni hükümetinden Selanik, Serez, Larisa veya herhangi başka bir şehirde bulunan camilerde Cuma namazı kılınmasına izin vermeleri için dua eder misiniz? Sizlerden talebimiz sadece bu kadardır.

İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ediyoruz.”

Gelelim Türkiye’den yine dinler arası hoşgörü kapsamı uygulamasıyla yapılan yeni bir haberimize.

Patrik Bartholomeos Ayin Yönetti

Fener Rum Patriği Bartholomeos tarihi manastırda ayin yönetti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Balıkesir’in Erdek ilçesindeki tarihi Kirazlı Manastırı’nda ayin yönetti.

ABD, Romanya, Yunanistan, Almanya, İstanbul ve Gökçeada’dan gelen çok sayıda kişinin katıldığı ayin, yaklaşık iki saat sürdü.

Katılımcılara seslenerek Müslümanların geçmiş Kurban Bayramı’nı kutlayan Fener Rum Patriği, “Yüce Allah’ın sizlere ve sevdiklerinize uzun yıllar boyunca sıhhat ve afiyetler ihsan etmesini dileriz. Nice mutlu bayramlara.” dedi.

Bartholomeos, 2017 yılında Kirazlı Manastırı’nda yaptıkları ayinin izin alınmadan gerçekleştirildiğine ilişkin o dönem bazı gazetelerde iddialar ortaya atıldığını hatırlattı.

Bu iddiaların doğru olmadığını söyleyen Bartholomeos, şöyle konuştu:

“Biz burada, Kapadokya’da, Efes’te, Trabzon’daki Sümela Manastırı’nda, her yerde her zaman ilgili makamlardan izin alarak hareket etmekteyiz, dualarımızı yapmaktayız. Hiçbir zaman kaçak ayinimiz olmadı, olmayacak. Bunu yazan gazeteci arkadaşlar müsterih olsun. Yurt dışından gelenler, Türkiye’de bütün kolaylıkları ve büyük bir misafirperverlik bulacaklardır. Onun için geliyorlar, hoş gelsinler. Cumhurbaşkanı’mızın geçenlerde dediği gibi bizim burada gönüllerimiz ve kapılarımız her zaman açıktır. Emin olunuz ki her sene bizimle beraber Kirazlı Manastırı’na gelenler, memleketimizden en iyi intibalarla ayrılıp Türkiye’nin elçisi olmaktadır. Sizleri bir kere daha sevgi ve hayır dualarımızla selamlıyor, hepinizi ve güzel memleketimizi Allah’a emanet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz