Ana Sayfa Yunanistan Haber 26 Maddeyle Müftülüklerin Yeni İşleyiş Şekli

26 Maddeyle Müftülüklerin Yeni İşleyiş Şekli

6
0

Batı Trakya’da Müftülüklerle İlgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de tüm detaylarıyla açıklandı.

Yunanistan Batı Trakya’da Müftülüklerin işleyiş şeklini yeniden yapılandıracak 26 maddelik Cumhurbaşkanlığı kararnamesini 11 Haziran 2019 tarihinde Resmi Gazete’de tüm detaylarıyla açıklandı.

Hatırlanacağı üzere, Yunan devleti Batı Trakya’da Müftülüklere yeni çalışma sistemini getirecek, Müftülerin görev alanlarını belirleyecek kararname taslağı 28 Ağustos 2018 tarihinde istişareye sunulmuştu.

Resmi Gazete’de yayımlanan 26 maddelik kararnamede, Müftülerin yargılama yetkileriyle ilgili usul hukuki kuralları, Müftülüklerde, Müftünün Yargılama Yetkileri Konuları Daire Başkanlığı’nın kurulması ve bu Daire Başkanlığı’nın faaliyetleri bu kanun hükmünde kararnamede açıkça belirtiliyor.

Hazırlanan taslakta, Müftülerin yetkisinde bulunan evlenme, boşanma ve aile hukukuyla ilgili usul ve uygulama, yasaların yanı sıra Müftünün alacağı kararlarla ilgili ayrıntılar da yer alıyor.

Rodop, İskeçe ve Dimetoka illerindeki Müftülüklerde oluşturulması öngörülen kadrolarla ilgili uygulamalar ve oluşturulacak “Müftünün Yetkileri Ofisi”nin organizasyonu ve çalışma sistemi de detaylı bir şekilde belirtiliyor. İki bölümden oluşacak Ofisin amacının “Müftülere yetkilerini kullanma konusunda yardımcı olmak” amacıyla yapıldığı belirtiliyor. Oluşturulacak olan Ofislere devlet tarafından memurların atanacak. Atanacak olan bu devlet memurları, sekreter veya özel danışman olarak görev yapacak.

Kısacası 28 Ağustos 2018 tarihinde istişareye sunulan kararname taslağı birileri tarafından Azınlığın haberi olmadan istişare edilmiş ve 26 maddelik Cumhurbaşkanlığı kararnamesini 11 Haziran 2019 tarihinde Resmi Gazete’de tüm detaylarıyla açıklanmış oldu.

Yeni düzenlemede daha birçok değişiklikler yer alıyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan kanun hükmünde kararnamenin Yunancasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Προεδρικό Διάταγμα 52 
Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 90 – 11.06.2019 στις 11.06.2019 
ΔΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΠΙ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑΣ ΜΟΥΦΤΗΔΩΝ ΘΡΑΚΗΣ – ΣΥΣΤΑΣΗ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑΣ ΜΟΥΦΤΗ ΣΤΙΣ ΜΟΥΦΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ.

Kararnameyi aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

Müftülüklerle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi..pdf

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz