Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İZMİR BAROSU, DEB PARTİSİ’NE SALDIRIYI KINADI

İZMİR BAROSU, DEB PARTİSİ’NE SALDIRIYI KINADI

20
0

İzmir Barosu, Yunanistan’da Müslüman Türk azınlığın haklarını savunup siyasi ortamda dile getiren Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin Gümülcine’deki yeni genel merkezine yapılan saldırıyı kınadı.

İzmir Barosu, Yunanistan’da Müslüman Türk azınlığın haklarını savunup siyasi ortamda dile getiren Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin Gümülcine’deki yeni genel merkezine yapılan saldırıyı kınadı. Baro, “Kendilerini ‘Trakya’nın Bekçileri’ olarak adlandıran kişilerin düzenlemiş olduğu talihsiz saldırı neticesinde, partinin kurucu başkanı olan Dr. Sadık Ahmet’in 1995 yılında kaza geçirerek vefat etmiş olduğu aracın olay yerinden alınarak yok edilmesi ve genel merkezin tahrip edilip duvarlarına, ‘Trakya’nın Bekçileri’ yazıları yazılmış olması kabul edilemez.” açıklamasında bulundu.

Saldırının, Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin eğitim, din, vatandaşlık ve mülkiyet dahil olmak üzere Müslüman Türk azınlığa yönelik insan hakları ihlalleri konusunda protesto için imza toplamaya başlayacağını açıklamasından sonra yapılmasının manidar olduğuna dikkat çekildi. Bu eylemle Yunanistan’da insan haklarını hiçe sayan bir kesimin, Müslüman Türk azınlığının hiçbir hakkı olmadığı yolundaki görüşlerini pekiştirmek ve Yunan ırkından olmayan kişilerin bu topraklarda yaşam hakkı bulunmadığı fikirlerini kuvvetlendirmenin amaçlandığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Yunanistan, Avrupa Birliği’nin saygın bir üyesi ve kendisini aynı zamanda demokrasinin beşiği olmakla göstermekte ve övünmektedir. Bunun gereği olarak Avrupa Birliği tam üyeliği için bulunması gereken Kopenhag Kriterleri başlığı altında hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, insan haklarına saygılı devlet ve azınlıkların korunması gibi şartlar sağlanmış olmalıdır. Bu kriterler sebebiyle bu konuda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi maddelerini hiçe sayan ve Yunan hükümeti aleyhine verilmiş bulunan kararları görmezden gelen yetkililer, siyasi partinin bina ve tesislerine yapılan bu saldırıyı da görmezden gelmeye çalışmaktadırlar. Yunanistan’da birçok siyasi hükümet iktidara gelip gitmekte ancak gizli bir ideoloji olarak Müslüman Türk azınlığına yapılan ayırımcı uygulamalar, her siyasi dönemde kendini göstermektedir. Bu konuda Yunanistan, Avrupa Birliği’ne dahil olmasına rağmen AB üyeleri arasında kötü bir sicile sahip ülke konumundadır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz