Ana sayfa Batı Trakya Haberler ZEYBEK’E TEPKİLER BÜYÜYOR: “İPTAL EDİLMİŞ BİR KARARI VARMIŞ GİBİ GÖSTERMEK BİR VEKİLE...

ZEYBEK’E TEPKİLER BÜYÜYOR: “İPTAL EDİLMİŞ BİR KARARI VARMIŞ GİBİ GÖSTERMEK BİR VEKİLE ASLA YAKIŞMAZ”

20
0

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek’e tepkiler çığ gibi büyüyor.

Gümülcine Medrese-i Hayriye Encümen Heyeti, SİRİZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek’e tepki gösterdi ve “İptal edilmiş bir kararı varmış gibi göstermek etik olarak doğru olmadığı gibi bir vekile asla yakışmaz” ifadelerine yer verilerek Milletvekili Zeybek’in söylediklerini yalanladı.

Yapılan yazılı açıklamada, “İskeçe vekiline yakışan öncelikle kendi ilindeki Medreseyle ilgilenmesi, kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmesi ve tespit edilen sorunların giderilmesi için hükümet nezdinde girişimlerde bulunmasıdır. Bu Batı Trakya azınlık toplumunu mutlu edecektir. Vekillik budur…” İfadeleri dikkat çekiyor.

HÜSEYİN ZEYBEK’E YALANLAMA

“SİRİZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Medreselerin ders programı ile ilgili 12 Kasım 2018 ve 5021 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ve Türkçe müfredatında haftalık Orta ve Lisede toplam 63 saat kesinti yapılan karara verilen tepkilerin gerçekleri saptırmak olduğunu iddia etmiştir.

Lise sonda ise Türkçe Edebiyat dersi tamamen kaldırılmıştır. Hüseyin Zeybek’in açıklamasında belirttiği 9 Haziran 2016 tarihli ve 1651 sayılı resmi gazete kararı ise son çıkan kararla zaten iptal edilmiştir. İptal edilmiş bir kararı varmış gibi göstermek etik olarak doğru olmadığı gibi bir vekile asla yakışmaz.

Eğer bu konuda bilgisi olmadan bu açıklamaları yapıyorsa önce konu ile ilgili sağlıklı bilgi edinmeli kamuoyu ve azınlık toplumu yanıltılmamalıdır! Bir azınlık ferdi ve hele de bir azınlık vekilinin Türkçe müfredatının kısıtlanmasını desteklemesi ve onaylaması düşünülemez…

İslam dininin öğretildiği medreselerimizde dini derslerimizin kısıtlanması bir Müslüman’ın razı ve tasvip edeceği bir durum olamaz. SİRİZA milletvekilinin bu durumu savunması umarız cehaletindendir. Kendisinin konuya ilişkin daha önce yayınladığımız basın bildirisini dikkatlice okumasını tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bir İskeçe vekiline yakışan öncelikle kendi ilindeki medreseyle ilgilenmesi, kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmesi ve tespit edilen sorunların giderilmesi için hükümet nezdinde girişimlerde bulunmasıdır. Bu Batı Trakya azınlık toplumunu mutlu edecektir. Vekillik budur…”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

GÜMÜLCİNE MEDRESE-İ HAYRİYE ENCÜMEN HEYETİ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here