Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLAR BAŞKANLIĞI’NDAN ‘HASAN HANS OLMASIN’ HAREKÂTI”

“YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLAR BAŞKANLIĞI’NDAN ‘HASAN HANS OLMASIN’ HAREKÂTI”

12
0

Hükümet, Avrupa’da, Türk ve Müslüman çocukların çeşitli bahanelerle ailelerinden alınarak yabancılara ‘evlatlık’ verilmesiyle yaşanan soruna el attı. Başta Almanya olmak üzere gurbette açılan yara için strateji oluşturulacak.

 

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından organize edilen “Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri Çalıştayları”nda, gurbetteki evlatlık yarası masaya  yatırılacak. Yarın ve perşembe günü gerçekleştirilecek çalıştaylar zincirinde uzmanlarla birlikte beyin fırtınası yapılacak. Ankara’nın yanı sıra, gurbetçilerin en kalabalık olduğu ve sıkıntının en fazla yaşandığı Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika ve Norveç’te organizasyonlar hazırlandı. Çalıştaylarda, bu ülkelerdeki “Gençlik Daireleri” tarafından “koruyucu ailelere” verilen çocukların durumu da ele alınacak. Yasal çerçeve ve mevzuat, mahkeme uygulama ve kararları, Gençlik Dairesi ve Türk aileleri konuları uzmanlarla değerlendirilecek. Programda hukuki süreçte yöntemler, ülkelerdeki sivil duyarlılık ve sosyal danışmanlık mekanizmalarının da irdeleneceği kaydedildi.

 

Son olarak Hollanda’da 7 yaşındaki Yunus Emre, lezbiyen bir çifte verilmiş ve bu durum Türkler tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de sorunla ilgili tepkisini “Sudan bahaneler ile el konulan çocuklar uygunsuz ailelere ve farklı kültürlerden, dinlerden insanların eline veriliyor. Örneğin, 7 yaşındaki Yunus Emre isimli Türk çocuğu Hollanda’da lezbiyen bir çifte verildi. Almanya’da da bu tür olaylardan çok var. Bu tür uygulamalara müsaade etmemiz mümkün değildir” demişti.

 

Cumhurbaşkanı Gül gibi, yurt dışı Türklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, “Eğer çocukların Gençlik Daireleri tarafından alınması söz konusuysa, bu çocukların Türk ailelere verilmesi gerekir” diyerek tepkisini dile getirmişti. Gençlik Dairelerinin ailelerinden aldığı çocukların yüzde 23’ünün göçmen kökenli olduğu belirtiliyor. Almanya’da Gençlik Dairelerinin kontrolüne aldığı çocuk sayısının 2011 sonu itibariyle 36 bin 343’ü bulduğu belirtiliyor. Bunlardan 8 bin 72’sinin göçmen kökenli olduğu belirtiliyor. El konulan Türk çocuğu sayısı ise 2 bin 600’ü buluyor. El konulan çocuklar, devlet ve kilise yurtlarına veya Alman ailelerin yanına yerleştiriliyor. Gerekçe olarak da, ailelerin çocuk eğitiminde yetersiz kalması, şartların uygun olmaması, kötü davranma, suça karışma gibi nedenler gösterilerek “Çocuğun selameti açısından” cevabı veriliyor.

OĞUZHAN ŞAHİN’İN ÖZEL HABERİ-TÜRKİYE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz