Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar YUNANİSTAN’IN YENİ UMUDU HİTLER

YUNANİSTAN’IN YENİ UMUDU HİTLER

12
0

Krizde 130 milyar euro için Almanya’nın kapısını aşındıran Yunanistan, eski bir kozu kullanacak.

Krizde 130 milyar euro için Almanya’nın kapısını aşındıran Yunanistan, eski bir kozu kullanacak. Nazilerin yaptıklarına karşı 300 milyar euro tazminat isteyen Atina geçtiğimiz hafta bir çalışma grubu kurdu.

Borç krizindeki Yunanistan’ın Almanya ile olan kavgası başka bir boyuta taşındı. Berlin hükümetinin Troyka ile yardım için ayak dirediği Yunanistan çok eski bir kozu kullanıyor. Atina Nazilerin II. Dünya Savaşı’nda kendilerine olan tazminatlarını ödemesini istiyor. Bu rakam da tam 300 milyar euro. Alman kamuoyunda ve siyasetinde tartışmalara neden olan Yunanistan kurtarma paketinin ülkeye düşen kısmının sadece 37 milyar euro olduğu düşünülürse sorunun büyüklüğü de ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz hafta Atina bu tazminat hakkını kanıtlamak için eski belgeleri araştıracak bir çalışma grubu kurdu.

80 BİN YUNAN ÖLDÜRÜLDÜ

Almanya Yunanistan’a savaş sonrasında 1960’da 115 milyon Alman Markı öderken Yunanlılara göre bu rakam 30 bin tonluk sanayi ürünü ve Hitler dönemindeki para birimi Reichsmark’tan 476 milyon talep ediyor. Almanya’nın 1941-1944 arasında nüfusun yüzde 7.2’si anlamına gelen 80 bin Yunanlıyı öldürdüğü iddia ediliyor. Hitler’in Yunanistan’daki muhalefete karşı olarak terör estirdiği ve o dönemde baş kaldıran küçük ülkelere göz dağı vermek için Yunanistan’ı kullandığı belirtiliyor.

ALMAN ORDULARI ÜÇ YIL KALDI

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası Yunanistan’a Nisan 1941’de saldırdı ve Ekim 1944’e kadar ülkeyi işgal altında tuttu. Yunanistan’ı ilk olarak İtalya işgal etmeye çalışsa da başarısız olunca Adolf Hitler Balkanlar’ı kontrol altına alabilmek için ordusunu Yunanistan’a gönderdi. Yunanistan’da 80 bin kişi ölürken bunlardan 30 bini açlık ve salgın hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here