Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’IN “UÇAN RADAR” LARI ABD’YE DESTEK VERMEK ÜZERE ELEFSİNA’DAN SELANİK’E NAKLEDİLİYOR

YUNANİSTAN’IN “UÇAN RADAR” LARI ABD’YE DESTEK VERMEK ÜZERE ELEFSİNA’DAN SELANİK’E NAKLEDİLİYOR

26
0

Yunanistan Hava Kuvvetleri ABD’ye hava desteği sağlamak üzere “uçan radar” ları Elefsina’dan Selanik’e naklediyor.

Yunanistan ile Amerika Birleşik Devletleri arasında özellikle askeri alanda yaşanan işbirliği her geçen gün giderek hızla yeni gelişmelerle ortaya çıkmaya başladı. Olay tabii ki ABD’nin Dedeağaç’a kuracak olan helikopter üssü etrafında gelişmeye başladı.

Yunanistan Hava Kuvvetleri, “uçan radar” üssünü Elefsina’dan alarak Selanik havaalanına nakledecek, böylece Boğazlar’ın kontrolü için Dedeağaç’a helikopter üssü kuracak olan Amerikan Silahlı Kuvvetleri’nin hava kontrolünü denetlemede kendilerine destek sağlayacak.

Açıkçası, hiç kimse Yüksek Hava Konseyi’nin oybirliği ile alınan kararının gerekçesini açıklamıyor, ancak bunun nasıl yapılacağı açıktır, çünkü ülkenin kuzey bölümünde “uçan radar” bulundurma ihtiyacı ve amacı yoktur.

Son gelişmelere bakıldığında Amerikalılar, Balkanlar’ı kontrol edebilmek üzere, dahası da Rus savaş gemilerinin Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e inerken geçtiği İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını kontrol etmek için, Romanya’da bulundurdukları helikopter üssünü bir bakıma bölerek Dedeağaç’a helikopter üssü kurmak üzere ilk adımlar atıldı.

Yunanistan Hava Kuvvetleri, Yüksek Hava Konseyi’nin oybirliği ile alınan kararını desteklediğini, çünkü “uçan radar” ların satın alınması öncesinde üssün Elefsina’da değil, Larisa’da olacağı planlıydı ve önceden biliniyordu diyerek bazı yüksek rütbeli komutanların karşı gelmesine ve çıkan çatlak seslere bu tür bir cevap veriyor.

Dolayısıyla, Yunanistan Hava Kuvvetleri, “uçan radar” ların Elefsina’dan Selanik’e kaydırılmasını, Amerikalılara yönelik verilecek bir destek olarak görülmesinden rahatsızlık duyduğundan, Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel ihtiyaçları nedenlerinden dolayı yapıldığını, çünkü artık Kuzey’e doğru da görevin var olduğunu savunuyor.

Ancak son olarak yaşanan bu gelişmelerin, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ABD’ye yaptığı ziyarette Trum ile görüşmesinden sonra gelişmeye başlamasının da yabana atılmaması gerektiği açıkça görülmektedir. Artık ABD Dedeağaç’tadır!   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz