Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DAN TÜRK GEMİCİYE CASUSLUK SUÇLAMASI

YUNANİSTAN’DAN TÜRK GEMİCİYE CASUSLUK SUÇLAMASI

28
0

Atina’da Elefsina Limanı’nda fotoğraf çektiği için gözaltına alınan ve emekli asker olduğu öğrenilen Türk denizci askeri casuslukla suçlanıyor.

Yunanistan’da bir Türk gemisinin başçarkçısı Cengiz Uygur, Elefsina Limanı’nda fotoğraf çektiği için gözaltına alındı. Emekli astsubay olan Cengiz Uygur’un askeri casuslukla suçlandığı iddia edildi.

Türk bayraklı M/V Makbule Ana adlı 84 metre boyundaki kargo gemisinin başçarkcısı Cengiz Uygur, yüklerini boşaltmak için girdikleri Elefsina Limanı’nda fotoğraf çektiği için gözaltına alındı.

İzmit’ten aldığı 3 bin 600 ton rulo sacı, Atina’nın kuzeyindeki Elefsina Limanı’na götüren Boğaziçi Denizcilik’e ait M/V Makbule Ana adlı geminin başçarkcısı Cengiz Uygur, köprü üstünden (kaptan köşkü) limanı izlemeye başladı. Bu sırada cep telefonu ile limanın fotoğrafını çeken Cengiz Uygur’u, gemiyi limana yanaştıran Yunan kılavuz kaptan uyardı.

AJANLIKLA SUÇLANIYOR

Başçarkçının görüntü almasına büyük tepki gösteren Yunan kaptan, fotoğrafların silinmesini istedi. Bunun üzerine Uygur fotoğrafları kılavuz kaptanla sildi. Kılavuz kaptanın ihbarı üzerine gemiye gelen liman polisi, başçarkcı Uygur’u gözaltına aldı. Uygur’un üzerinden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olduğuna dair astsubay kimliği çıkınca, emekli astsubayın gemiye Türk ajanı olarak bindiği ve limanı görüntülediğini iddia edildi.

CASUSLUKLA YARGILANACAK

Mahkemeye sevk edilen Uygur için Boğaziçi Denizcilik’ten avukat ve tercüman Yunanistan’a geldi. Atina’daki Türk Büyükelçiliği’nin de tercüman ve avukatla görüştüğü ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın da bilgilendirildiği öğrenildi. Uygur’un 2 gün içinde Pire’deki mahkemeye çıkartılacağı vurgulandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here