Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DAKİ TÜRK YATIRIMLARI

YUNANİSTAN’DAKİ TÜRK YATIRIMLARI

41
0

Son yıllarda baş gösteren ekonomik sıkıntılar yaşayan Yunanistan mevcut durum itibariyle Türk işadamlarını ve Türk yatırımcılarını ülkeye çekmek konusunda çok istekli davranmaktadır. Türkiye ve Yunanistan hem coğrafi olarak yakın olması hem de kültürlerin çok büyük benzerlikler göstermesi hususunda Türkiye için çok uygun bir pazardır. Türkiye ve Yunanistan ülke olarak birbirini tamamlayan Pazar özellikleri taşıdığı için sön dönemde Türkiye’den gelen yatırımcı sayısında artış görülmektedir.

Bunun en iyi örneğini son dönemde iki ülke arasında yaşanan Turizm sektörü oluşturmaktadır. Geçtiğimiz senelerde hem Yunanistan’a gelen Türk turist sayısında hem de Yunanistan’dan Türkiye’ye giden turist sayısında her sene önemli artışlar gözlenmektedir. Sakız, Sisam, Kos, Midilli, Rodos, Mikonos ve Santorini den turizm yetkilileri ve yerel halktan aldığımız bilgiler çok olumlu belirtiler göstermektedir. Bir çok hotel ve ağırlama konusunda faaliyet gösteren Yunan şirketi internet sayfalarında Türkçe sayfalar ekleyerek Türkiye’deki potansiyel müşterilerine ulaşmak konusunda büyük bir rekabet içine girmiştir.

Yunanistan’daki direk Türk yatırımları konusunda da son seneler hem büyüklük hem de sayı olarak bir artış göstermekte son dönem Türkiye’den gelen potansiyel yatırımcı sayısında gözle görülür bir artış hissedilmektedir.

Yunanistan’da mukim Türk şirketleri:

T.C. Ziraat Bankası, Doğuş Holding A.Ş., Koton Mağazacılık A.Ş., Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş., Gimaş Uluslararası Kumanyacılık, Entes Elektronik, Boydak Dış Ticaret A.Ş. ,Çilek Mobilya, Ekol Lojistik A.Ş., Test Tüm Elektronik San. Ve Tic A.Ş, Güllüoğlu, Atılkan Grup Otogaz Sistemleri, Kartonsan Pak Holding , Atiker , Artemis Hamam, EHM Mağazacılık San. Tic A.Ş., Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstria A.Ş., KRT Kuyumculuk A.Ş., Çukurova Holding, Lassa Brisa, Ülker, Petlas Starmaxx, Enkomak, Polisan Holding ve Enkomak şirketleridir.

Yunanistan pazarının ekonomik sıkıntılar içinde olması Yunanistan’da ticari işlemlerin durduğu anlamına gelmemektedir. Ekonomik kriz ortamları çok büyük fırsatlar anlamına gelebildiği gibi ekonomik daralma durumu ise bir ülkede sonsuza dek kalmaz, dengeler başka bir seviyede gerçekleşmektedir.

Sonuç olarak ülke riski, sektör riski kavramları her ne kadar önemliyse de bir çok örnekte görüldüğü üzere ülke ve sektör yok sadece başarılı ve başarısız şirketler var.

 

Kaynak: Kostas Arslanoglu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz