Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA SİLAHLI “VATANSEVER MİLİSLER” GRUPLARININ KURULMASI BATI TRAKLYA TÜRKLERİNİ ENDİŞELENDİRİYOR!

YUNANİSTAN’DA SİLAHLI “VATANSEVER MİLİSLER” GRUPLARININ KURULMASI BATI TRAKLYA TÜRKLERİNİ ENDİŞELENDİRİYOR!

12
0

Son 5 yıldan bu yana Yunanistan’ın değişik bölgelerinde hızla oluşturulan değişik silahlı “MİLİS GRUPLAR ORDUSU” her geçen gün ülke genelinde artarak devam ederken, Batı Trakya Türkleri de bu gelişmeleri büyük bir endişe ile izliyor.

Hemen hemen her ay değişik bölgelerdeki dağlarda ve terkedilmiş yerleşim birimlerinde yaz kış dönemlerinde, Yunan Ordusu’na ait kapanmış ve kullanılmayan kışlalarda şehir içi sokak savaşları tatbikatlarıyla eğitilen silahlı “MİLİS GRUPLAR”a Yunan Ordusu’nun ve Emniyet güçlerinin de gerekli desteği verdiği iddia ediliyor.

 

“ZAMANI GELDİĞİNDE” MÜDAHALEYE HAZIRLIK

 

Yunanistan’da halk, ülkenin iflasa sürüklenmesi durumunda ortaya çıkabilecek kaosa müdahale ederek kendilerini korumak için milis güçleri oluşturuluyor. İnternet aracılığıyla örgütlenerek kimsenin bulunmadığı yerlerde silahlı eğitim yapan bu gruplar, “zamanı geldiğinde” müdahale etmek için hazırlık yaptıklarını açıklıyor.

 

“KAOS İÇİN DAĞLARDA HAZIRLANIYORLAR”

 

Kendilerini “Vatansever Milisler” olarak adlandıran grubun başkanı Yorgos Anestopulos, ıssız bölgelerde ve dağlarda buluşarak eğitim yaptıklarını belirterek, ülkede kaos meydana gelmesi durumunda “Milis Birlikleri”nin harekete geçeceğini söyledi.

 

“Vima 99.5” radyo istasyonuna konuşan Anestopulos, yapılan eğitimlerde gerçek silahların kullanılmadığını, ancak grubun bazı üyelerinin silahlı eğitimin serbest olduğu Bulgaristan ve Macaristan’a gidip orada eğitim gördüğünü belirtti.

 

“BİNLERCE KİŞİ KATILMAK İSTİYOR”

 

Grubun üyelerinin büyük bölümünün Yunan ordusunun yedek subaylarından oluştuğunu anlatan Anestopulos, “Gruba katılmak isteyen binlerce kişi var. Yunanistan’a kaos geldiğinde müdahale edeceğiz. İflas, mecburen kötü durumların yaşanmasına yol açacak. O an geldiğinde her Yunanlı’nın elinde bir silah olacak. Öyle anlarda silah bulunur. Suçluların, ülkenin zor durumundan yararlanarak soygun ve yağmalama yapması bizleri tahrik ediyor. Biz bu noktada müdahale edeceğiz. Bunun için hazır olmalıyız” diye konuştu.

 

“TRAKYA’DAKİ UÇEKALAR SİLAHLARI ALIRSA İŞTE O ZAMAN BİZİM SAATİMİZ BAŞLIYOR”

 

Yorgos Anestopulos, konuşmasının devamında söyledikleri gerçekten herşeyi açıkça ortaya koymaya yetip artıyor. Anestopulos sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ve eğer bazı Uçekalılar, Trakya’daki ayrılıkçılar silahları almaya cesaret ederlerse ve Güvenlik Güçleri’ne karşı halkıma karşı ve milletime karşı, evet o zaman biz de ineceğiz. O zaman bizim saatimiz başlıyor. Sadece bizim değil tüm yedeklerin.

Şüphesiz Uçeka veya katiller Kalaşnikoflarla nüfusumu veya herhangi bir polis karakolunu vurduğunu ve güçlerin yetersiz olduğunu göreyim ben de oturup karşımdakinin bana ateş etmesini bekleyeceğim.

Madem ki Güvenlik Güçleri duruma karşılık verecek anlamda yeterli olmayacak, bay siyasiler bu duruma karşılık vermek için Orduyu sınırdan çekecekler.

Ailemin güvenliği için ben sorumluyum. Eğer devletin benim güvenliğimi koruyamadığına hüküm verirsem ben de gereken önlemleri alacağım.”  

 

Diğer bir grup olan “Yunan Milisleri” ise internette yer alan açıklamalarında, bu konuda Amerika’daki “Neighborhood Watch” örgütünü örnek aldıklarını ifade ederek, amaçlarının “kritik an” geldiğinde devriye gezerek ailelerini korumak olduğunu belirttiler.

 

Yunan Polis Teşkilatı ELAS, “milis” gruplarıyla ilgili yaptığı açıklamada, bu grupların henüz sorun yaratmadığını ve faaliyetlerinin görülmediğini belirtirken, ELAS Sözcüsü Thanasis Kokkalis, “ülkenin güvenliğinden sorumlu birimlerin devlet tarafından belirlendiğini” ifade ederek, Yunanistan’da, “airsoft” silahların kullanımının yasak olmadığını söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz