Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA SIĞINMACILAR OTOYOLU ULAŞIMA KAPATTI

YUNANİSTAN’DA SIĞINMACILAR OTOYOLU ULAŞIMA KAPATTI

24
0

Yunanistan’ın Makedonya sınırında bekleyen bir grup sığınmacı, sınırların kapalı tutulmasına tepki olarak iki ülke arasındaki otoyolu ulaşıma kapattı.

Yunanistan’ın Makedonya” (FYROM) sınırına yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Polikastro kasabasında kurulan kamptaki Suriyeli sığınmacılar, iki ülkeyi birbirine bağlayan otoyolu ulaşıma kapatarak eylem yaptı.

Otoyolun üzerine çadırlarını kurarak ulaşımı engelleyen sığınmacılar, sınırlar açılıp yola devam etmelerine izin verilene dek eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

Sığınmacıların ulaşıma kapattığı otoyol üzerindeki araç trafiği ise eylem nedeniyle emniyet şeritleri üzerinden yapılıyor. Eylemin devam ettiği otoyol üzerindeki güvenlik güçlerinin sayılarının da arttırıldığı gözlendi.

Yunan otoriteleri daha önce yarından itibaren yasa dışı yollardan Türkiye üzerinden Yunanistan’a gelen sığınmacıları geri çevirmeye başlayacağını açıklamıştı. Buna rağmen sığınmacılar, Avrupa ülkelerine doğru yolculuklarına devam etmelerine izin verileceğine dair umutlarını sürdürürken, Türkiye’ye iade edilmeyi reddediyor.

“YEMEKLERİMİZ KÜFE KOKUYOR”

Öte yandan İdomeni kampında zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren mülteciler kendilerine sunulan yemeklerden şikayetçi. Mülteciler,”bize sunulan yemekler bazen küfe kokuyor, yemeden çöpe atıyoruz. Bu şartlarda nereye kadar dayanabiliriz. Bir an önce sınırların açılması lazım” diye dert yanıyorlar.

KENDİNİ ATEŞE VERDİ

Mültecilerle ilgili bir başka vaka ise Evzoni yolu üzerinde yaşandı. Polikastro kampından kaçan 17 yaşında bir mülteci yol üzerinde kendini ateşe verdi. Orada bulunan kişiler tarafından derhal müdahale edildi ve mülteci şahıs son anda yanmaktan kurtuldu. Elde edilen bilgilere göre, 17 yaşındaki mültecinin burada anne babasından yoksun yalnız olarak bulunduğu, babaannesinin Almanya’da olduğu ve onun yanına gitmek istediği belirtiliyor.

 

YANYA’DA GÖSTERİ YAPTILAR

 

Yanya bölgesinde bir kampta barındırılan mülteciler ise kamptan dışarıya çıkarak, zor şartlar altında yaşadıklarını protesto etmek üzere Yanya yollarında gösteri yaptı. 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here