Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA İKİ YILDAN BERİ AZINLIĞIN CENAZE ARAÇLARINA RUHSAT VE ARAÇ PLAKASI VERİLMİYOR

YUNANİSTAN’DA İKİ YILDAN BERİ AZINLIĞIN CENAZE ARAÇLARINA RUHSAT VE ARAÇ PLAKASI VERİLMİYOR

11
0

Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türkler cenazelerini kamyonetlerin arkasında mezarlıklara taşıyor.

Hani derler ya, “büyük devlet küçük işlerle uğraşmaz, küçük devlet küçük işlerle uğraşır” işte bu deyim uysa uysa ülkemiz Yunanistan’a uyar.

Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği, Yunanistan’da Dernekler Yasası’nın işleyişine uygun bir şekilde, bölge Mahkemesi tarafından kuruluşunda kabul edilen Tüzük maddelerinde de yer aldığı üzere hareket ederek, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın cenaze işlerinin insancıl bir şekilde hal olması açısından 2 adet Cenaze Nakil Aracı almayı kararlaştırdı ve neticede aldı da.

Bu cenaze araçları ile ilgili izlenen sürecin sağlıklı bilinmediğini görüyorum yazılan çizilenlerle. Bir bakıma bilgi kirliliğinden başka birşey değil.  Bilmeyenler için yazıyorum, doğruyu öğrensinler en azından ki ortalarda saçma sapan asılsız yazılarla dolaşmasınlar.

Geçtiğimiz günlerde Hronos Gazetesi’ndeki köşesinde sayın Bakircakis bu araçlarla ilgili konuyu kaleme almış ve kendi aklınca “birilerinin çıkarına uygun olsa gerek” adeta döktürmüş. Bizim Azınlığın içinden bazı borazancılar da bu yazılanları hak bayram zannetmiş ve sağda solda tellalık yapmaya başlamışlar.

İyi, olayı anladık anlamasına da, yaklaş iki 2 önce bu getirilen cenaze araçlarını görmediğiniz gibi bilmediğiniz de ortaya çıktı. Bilmemek ayıp değil, sormamak ayıptır. Herkes herşeyi bilemez. İşte burada da şu mantık devreye giriyor. İşi bilene bırakalım, görmeden eleştirene değil, işi bilmiyorsak, bilenin önüne çıkıpta onu da şaşırmayalım. Ha işte, Batı Trakya’da Azınlık insanı bu kavramı kavrayabildiği andan itibaren galiba işler yoluna girmeye başlayabilir. Ammaaa, böyle kuru tellalıkla devam edilirse hiç bir yere varamazsınız.

Bu iki cenaze aracını 20-01-2012 tarihinde Sofya’dan gidip satın alıpta getirenlerin başında İlhan Tahsin olarak ben de yer alıyorum. Hem de Sofya’daki araç mandırasında araçların üzerlerinin karlarla kaplı, park yerinin buzlu zemininden Drama Gümrüğüne kadar. Bir gece Drama’da o kar kış gecesinde konakladıktan sonra Gümülcine Gümrüğü’ne kadar.

Video izle:http://www.dailymotion.com/video/x15eedd_yunanistan-da-iki-yildan-beri-azinligin-cenaze-araclarina-ruhsat-ve-arac-plakasi-verilmiyor_news

 

Bitmedi, gerekli evrakların Bulgarca’dan Yunancaya çevrilmesi.

 Bitmedi, ilgili Gümrük biriminde Gümrükleme işlemlerinin yapılması ve devletin gümrük masrafı olarak biçtiği değer parasının son kuruşuna kadar ödenmesine kadar.

Bitmedi, Atina’da ilgli Bakanlıkla irtibata geçerek araçların üzerinde var olan Bulgaristan plakalarının sökülmesi ve yerine ülkemiz Yunanistan’ın plakalarının konulması çalışmasının son aşamasına kadar git gellerin bizzat başındaydım.

Gümrük parasını aldı. Yasaların öngördüğü bibi tüm gerekli evraklar hazırlandı ve Atina’ya ilgili Bakanlığa gönderildi hem de Milletvekillerin elinden. Hani olur ya Atina’ya ulaşana kadar kaybolmasın diye bizzat Milletvekili olaya müdahil oldu ve evrakları Atina’ya teslim etti.

O gün bu gün üzerinden neredeyse 2 yıl gibi bir zaman geçti. Ama araçların plakaları Atina’dan gelmedi. Araçlar halen Bulgaristan plakaları ile Hasköy Camii avlusunda hareketsiz halde duruyor. Araçlar bu güne kadar ne diriyi taşıyabildi, ne de ölüyü.

Gelin şimdi her birlikte şu soruların cevabını aramaya devam edelim.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın, Yunanistan’ın zenginliği olduğunu iddia edenler, her hakkının Yunan Devleti ve Hükümetleri tarafından verildiğinin borazancılığını yapanlar, bu ülkede Azınlığa karşı ayrımcılığın olmadığını söyleyenler basit iki cenaze aracının plakalarının 2 yıldan beri neden verilmediğini nasıl yorumlayacaklar?

Büyük devlet küçük işlerle uğraşır mı?

Büyük bir devlet insanın ölüsünden korkar mı?

Büyük bir devlette toplumlar arasında ayrımcılık yapılır mı?

Büyük devlet var olduğunu iddia eden eşit vatandaşlık haklarını ihlal eder mi?

Büyük devlet iki araçla uğraşır mı?

Büyük devlet büyük devletliğinin gereğini yerine ne zaman getirir dersiniz?

Yani, Azınlıkla, araçla, plakalyla, minarelerin boyuyla, Türkmüsün, Yunanmısın, Romanmısın, Pomakmısın deyen devlet küçük devlet anlayışından büyük devlet uygulamasına nasıl ve ne zaman geçer dersiniz?

İlhan TAHSİN

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here