Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA EĞİTİME DEĞİŞİKLİKLER GELİYOR

YUNANİSTAN’DA EĞİTİME DEĞİŞİKLİKLER GELİYOR

23
0

Yunanistan’da eğitime değişiklikler geliyor. Değişiklikler anaokulu, ilk, orta ve yüksek öğretimi kapsıyor.

Yunanistan’da eğitime değişiklikler geliyor. Değişiklikler anaokulu, ilk, orta ve yüksek öğretimi kapsıyor. Başbakan Çipras, Eğitim Bakanlığı ziyareti sırasında Eğitim Bakanı Kostas Gavroğlu ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Yeni uygulamaya göre zorunlu anaokulu eğitimi bir yıldan iki yıla çıkartılacak. . Zorunlu eğitim süresi 14 yıla çıkartılacak. Başbakan Çipras, tüm gün eğitiminin Yunanistan geneline yayılacağını ve ülkedeki tüm okullarda uygulanacağını söyledi.

“Tüm Gün Eğitim” sistemi

Başbakan Çipras, 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren “Tüm Gün Eğitim” sisteminin ülke genelinde bütün okullarda uygulamaya geçirileceğini söyledi. Tüm gün eğitiminin son dönemde yaygınlaştırıldığını belirten Çipras, önümüzdeki eğitim – öğretim yılından itibaren bu uygulamanın en ücra bölgelerde dahi hayata geçirileceğini, dağlık bölgeler ve tüm adaların buna dahil olduğunu dile getirdi.

Başbakan Çipras sınıflardaki yoğunluğa da dikkat çekerek, üç yıl içinde sınıflardaki öğrenci sayısını 22’ye düşürmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Çipras, dershanelere dayanan bir eğitim sistemini aşamalı olarak değiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bazı okullarda pilot uygulama olarak öğrencilere verilen öğle yemeği uygulamasına da değinen Başbakan Çipras, okulda beslenen öğrencilerin daha başarılı olduğunu, bunun araştırmalarla kanıtlandığını söyledi. Çipras, bu eğitim yılında 15.000 öğrencinin okulda beslendiğini, bu rakamın 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 30.000 daha sonra da artacağını söyledi.

Çipras, zorunlu anaokulu eğitiminin 2 yıla çıkartılacağını açıkladı. Çipras, “Ülkenin neresinde olursa olsun, dört yaşından sonra tüm çocuklar anaokuluna gidecek” ifadesini kullandı. Zorunlu anaokulu eğitiminin iki yıla çıkartılmasıyla, zorunlu eğitim süresi de 14 yıl olacak.

Başbakan Çipras, lise ve üniversite eğitiminde önemli değişikliklerin planlandığını belirterek, üç yıllık bir süre içinde lise öğrencilerinin katıldığı üniversiteye giriş sınavlarının kaldırılacağını anlattı. 

Çipras, eğitim sisteminde önemli değişiklikler içeren yasa tasarısına son şekli verilerek, yaz aylarında meclise getirileceğini söyledi. Eğitimdeki bu değişikliklerin üç yıllık bir sürede hayata geçirilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz