Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA DEVLET TELEVİZYONU ERT TV KAPATILDI

YUNANİSTAN’DA DEVLET TELEVİZYONU ERT TV KAPATILDI

15
0

Ekonomik darbaboğazdaki ülkede ERT TV yerine özel bir kurumun hizmet vereceği açıklandı.

Yunanistan  devlet televizyon ve radyosu ERT, yeniden yapılanma ve tasarruf amacıyla kapatılıyor. Yunan Hükümeti Sözcüsü Simos Kedikoğlu, bugün saat 18: 00’de devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, geceyarısı ERT’in kapısına kilit vurulacağını duyurdu. Yaklaşık 2700 kişi işsiz kalacak.

Başta çalışanlar olmak üzere bütün siyasi partiler kamu televizyonunun kapatılacak olmasına tepki gösterirken, kanalın giriş kapısında büyük bir protesto gösterisi düzenleniyor. ERT çalışanlarına destek amacıyla basın-yayın kuruluşları bu akşam saat 19: 00’da 6 saatlik greve gitti.

Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, kamu televizyonunun doğru yönetilemediğini, işleyişinin skandalvari olduğunu ve borçlarının sürdürülebilir olmadığını belirterek, en kısa sürede kurulacak yeni çağdaş televizyonun devlet ya da parti kuruluşu olmayacağını ancak kamu televizyonu anlayışıyla yayın yapacağını söyledi.

Elektrik faturaları kanalıyla Yunan halkının ERT’ye yıllık 300 milyon Euro ödeme yaptığını ifade eden Kedikoğlu, kanalın diğer kanallara göre 3-4 katı daha fazla harcama ile yayınlarını sürdürdüğünü söyledi. Sözcü, ERT’in diğer kanallara göre 6 kat daha fazla çalışan istihdam etmesine rağmen izlenme oranının çok düşük olduğunu vurguladı.

Yasa çerçevesinde kapatılacak olan ERT’de çalışan 2656 kişi işsiz kalacak. Tazminatları ödenecek olan çalışanlardan isteyenler başka kamu kuruluşlarına kaydırılabilecek. Sözcünün açıklamasını çalışanlar gözyaşları içerisinde izledi.

1938 yılında kurulan Yunanistan  Televizyon ve Radyo Kurumu ERT, 4 televizyon kanalı ve toplamda 28 ulusal ve yerel radyo kanalı ile yayın hayatını sürdürüyordu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz