Ana sayfa Batı Trakya Haberler “YUNANİSTAN YENİ YASAYLA MEDRESELERİ DAHA DA YAKIN MARKAJA ALDI”

“YUNANİSTAN YENİ YASAYLA MEDRESELERİ DAHA DA YAKIN MARKAJA ALDI”

19
0

Yunanistan Medrese Müdürleri ve Müdür Yardımcılarını ve orada eğitim gören öğrencileri yeni yasayla daha da yakın markaja alıyor. Medreselerden mezun olacak Azınlık çocuklarının başta Türkiye’deki İlahiyat Fakülteleri olmak üzere yabancı ülkelere eğitim almak için gitmelerinin engellenmesi amaçlanıyor.

Kısacası bu yasayla Batı Trakya’da din görevlilerini Yunanistan devleti istediği ve arzuladığı şekilde eğitip, camilerin içine sokmak istiyor. Anlaşılan o ki, plan uzun vadeli olarak Batı Trakya’da camileri ele geçirip kontrol etmek.

Yunanistan’da ND ve PASOK Partisi hükümet koalisyonu Parlamentoda oyladığı yeni bir yasayla, Batı Trakya’da Medreselerin denetlenmesi için yeni bir Denetleme Kurulu oluşturulması kabul edildi. Oylamada yasa ND ve PASOK tarafından oybirliği ile kabul edilirken, diğer partiler SYRİZA, ANEL ve DİMAR çekimser kalırken,  KKE ve HRİSİ AVGİ ise red oyu verdiler.

“ARTIK TAKİP DERİNLEŞİYOR!”

Kabul edilen yeni yasa, Batı Trakya’da Gümülcine ve İskeçe Şahin kasabasında bulunan iki Medrese’nin müdürlerinin oluşturulacak olan Denetleme Kurulu tarafından denetlenmesini öngörüyor.

Denetleme Kurulu, eğitim müfredatının uygulanması, derslerde kullanılan kılavuzlar, öğrenci hayatı ve genel işleyişi hakkında konularını yakından takip ederek Eğtim Bakanına belgeleriyle sunacak. Denetleme Kurulu, Medrese Müdür ve Müdür Yardımcıları hakkında da görüş bildirrme yetkisine sahip olacak.

Yasanın amacının, bölgeden Atina’ya raportörler tarafından gönderilen raporlar doğrultusunda, bu yeni takip ve uygulamayla Azınlık öğrencilerinin bundan böyle yeni eğitim ve öğretimi diğer yabancı ülkelerde (Türkiye) aramanın önüne geçmek, Hiristiyanlık için uygulanan eğitim ile Müslümanlık dini (İslam) eğitimininde de yeni bir eğitim sistemi oluşturularak aynı düzeyde olmasını sağlamak üzere bu uygulamaya geçildiği belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere, Batı Trakya’da Medreseler 1998 yılında uygulamaya konulan yasa gereği, Yunanistan’daki Kilise Ortaokul ve Liseleriyle eşdeğer kategoride bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here