Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ! BU HABER DOĞRU MU?

YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ! BU HABER DOĞRU MU?

22
0

“TRAKYA’DA KULAKLARI SAĞIR EDEN GÜRÜLTÜ: HAVA KUVVETLERİ BÖLGEYİ SİLİP SÜPÜRÜYOR”

Yunanistan Savunma Bakanlığı’ndan derhal açıklama bekliyoruz! Yunan basınında çıkan bu haber doğru mudur? “Trakya’da kulakları sağır eden gürültü: Hava Kuvvetleri bölgeyi silip süpürüyor” başlığıyla verilen haberin doğruluğunun olup olmadığını Yunanistan Savunma Bakanı Sayın Panos Kammenos veya Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından bir açıklamayla cevaplamasını bekliyoruz.

Bu tür haberlerle Yunanistan’ın bir bölgesi olan Batı Trakya’da Yunan vatandaşları olarak yaşayan Azınlık insanını hedef alarak korkutulması asla kabul edilecek bir durum değildir. BİRLİK Gazetesi olarak, Atina merkezli gazeteleri tarafından zaman zaman kaleme alınan, kabul edilecek bir yanı bulunmayan ve yayımlanan bu tür yazıları şiddetle kınadığımızı belirtir, hükümetin bir an önce devreye girmesini talep ediyoruz.

Kim kimi neden korkutuyor?

Haberde yazılanlar dehşet verici bir durumu ortaya koyuyor. Sanki ülkemiz Yunanistan’ın Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının belirli aralıklarla yaptığı eğitim uçuşlarının, Batı Trakya’da yaşayan Yunan vatandaşları Azınlık insanına gözdağı, korkutma ve sindirme amaçlı yapıldığı açıkça yazılabiliyor. Üstelik, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sonrası yapıldığı da yazılan haberlerde, 4 adet Mirage 2000-5 savaş uçağının İskeçe ve dağlık kolundaki köylerin üzerinden alçak uçuşunu Savunma Bakanı Kammenos’un emriyle yapıldığı belirtiliyor.

Haberde özetle şu ifadelere yer veriliyor.

“Trakya’da kulakları sağır eden gürültü: Hava Kuvvetleri bölgeyi silip süpürüyor”.

“İlk kez, dört Mirage 2000-5 savaş uçağı birlikte, Xanthi (İskeçe) dağları üzerinden hedef Evros güzergahına doğru geçerek “sanal bir bombalama” tatbikatı gerçekleştirerek, Başkonsoloslukta Ankara’nın ajanlarını tahrik ederek koşuşturmalarına neden oldu.

Yunan uçakları Nestos’dan büyük bir hızla kuzeye doğru Yunan-Bulgar sınırına kadar ulaştılar ve daha sonra Stavroupoli’nin kuzeyinden salınarak Likodromio’ya (Likodromio köyü) kadar indiler.  

Ardından, güvenilir kaynakların belirttiğine göre, kuzeye doğru Pomakohoria’ya (Pomak köyleri) giderek, sonrasında doğuya doğru devam ettiler.”   

BİRLİK Gazetesi’nin de takip ettiği üzere, yerel ve Atina, hatta ulusal basında büyük yankı uyandıran haberlere göre, uçaklar Rodopi (Rodop) Dağları’nda bir tatbikat gerçekleştirildiği, bu tatbikatın, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde alkış tutanlara yönelik bir uyarı hatırlatma olduğu belirtiliyor. Haberlerde, bölgenin asırlarca Yunan olduğunu ve asırlar boyunca da Yunan olarak kalacağı vurgulanıyor.

Yaşanan bu olayın Savunma Bakanı Kammenos’un kararı olduğunu, geçmişte de benzerinin Yunanistan Arnavutluk sınırında tekrarlandığını ve Arnavutluk’a çok yönlü mesajlar gönderdiği belirtiliyor.

Kaynak https://national-

pride.org/2017/12/14/%CE%B5%CE%BA%CE%

BA%CF%89%CF%86%CE%B1%CE%

BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-

%CE%B8%CF%8C%CF%81%CF%85%CE%B2%CE%BF%CE%B9-

%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B8%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7-

%CF%83%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BD/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz