Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN S-400 ’LERDEN ÇOK TEDİRGİN!

YUNANİSTAN S-400 ’LERDEN ÇOK TEDİRGİN!

30
0

Türkiye’nin Rusya’dan 2 sistem 4 adet S-400 füze savunma sistemi bataryası alacak olması Yunanistan’ı çok tedirgin etti.

Yunan medyasında çıkan haberlerde geniş yer verilirken, sistemden 2 adet S-400’ün Marmara ve Ege Denizi bölgesine konuşlanacağı belirtiliyor. Sistemin bu bölgelere konuşlanması halinde Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin gücünün büyük darbe alacağı üzerinde duruluyor.

Bu sebepten dolayı da Yunanistan, ABD’den uzun vadeli kredi kullanarak F-35 savaş uçağı satın almak üzere görüşmelere kapalı kapılar ardında pazarlıklar devam ediyor. Bu pazarlıkların başında da ABD’nin Dedeağaç’a askeri üs kurmasının yanı sıra, Girit’in de güneyine İerapetra bölgesine yeni bir askeri üs kurulması sıkı pazarlık konusu olarak gündemdeki yerini koruyor.

SAVUNMA BAKANI CANİKLİ: “TÜRKİYE RUSYA’DAN 2 SİSTEM 4 ADET BATARYA ALACAK”

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli TRT Haber’e yaptığı açıklamada, “Türkiye Rusya’dan 2 sistem 4 adet batarya alacak. Anlaşmanın hepsi sağlandı.” dedi.

Canikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi ile düzenlediği ortak basın toplantısı sonrasında, Rus basınında yer alan, Rusya savunma sanayi şirketi Rosteh’in Başkanı Sergey Çemezov’un, “Türkiye’nin Rusya’dan 4 adet S-400 füze savunma sistemi bataryasını 2,5 milyar dolar karşılığında satın aldığı” açıklamasına ilişkin soruları yanıtladı.

Rusya: “Türkiye, 4 adet S-400 bataryasını 2.5 milyar dolara satın aldı”

Milli Savunma Bakanı Canikli, “Aslında orada imzalanacak olan krediyle alakalı bir konuydu. Daha doğrusu ‘Kredi mi kullanalım, yoksa kendimiz mi finanse edelim’in sonunda, ‘Bir bölümünü kredili olarak kullanalım.’ şeklinde görüş ortaya çıktı. Yoksa anlaşma bitti.” diye konuştu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz