Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN MERİÇ (EVROS) BÖLGESİNİ VE BOĞAZLARI TARAYABİLECEK RADAR GÖZETLEME MERKEZLERİ KURUYOR

YUNANİSTAN MERİÇ (EVROS) BÖLGESİNİ VE BOĞAZLARI TARAYABİLECEK RADAR GÖZETLEME MERKEZLERİ KURUYOR

26
0

ABD Dedeağaç’ta işe koyuldu ve sistematik olarak altyapıyı oluşturmaya başladı.

Yunanistan, Meriç (Evros) bölgesini ve boğazların yanı sıra Kuzey Ege adalarını tarayabilecek kapasiteye sahip radar gözetleme merkezleri kuruyor.

Yunanistan’dan Türkiye ile sınır bölgelerine yeni bir hamle geliyor. Meriç (Evros) bölgesini ve boğazların yanı sıra Kuzey Ege adalarını tarayacak radar gözetleme merkezleri kuruyor.

Stratejik öneme sahip yüksek noktalara metal kulelerle yeni kurulacak olan sitemle sınır bölgeleri çizgisi ve geniş coğrafyada havada ve karada hareketlilik, ses ve görüntü ile kontrol edilecek.

Yurt dışından satın alınacak olan tam donanımı yeni nesil elektronik radar takip sistemi ile denizdeki trafik hareketliği gözetlenecek. 3.500.000,00 euro’ya malolacak ve Dedeağaç (Aleksandrupolis), Semadirek (Samothraki) ve Rodop ilinin Maronya tepesine yerleştirilmesi planlanan sistemden elde edilen görüntü ve bilgiler uydu yardımıyla ve karasal link ile Dedeağaç Limanı’nda konuşlanacak olan merkeze aktarılacak.

Kurulacak olan her gözetleme merkezi insansız tam donanımlı olarak hizmet verecek. Sistemde termik, görüntü, meteoroloji, otomatik gemi tanımlama sistemi (AIS), telsiz haberleşme merkezi VHF Marine & Aero, yön bulucu kızılötesi radyometre (RDF), mikrodalga radyo bağlantı sistemleri ile donatılacak. Bu merkezlerden aktarılan tüm görüntü ve verilerin çözümü Dedeağaç Limanı’na kurulacak olan merkezde analiz edilerek değerlendirilecek ve sırasıyla Atina ve ilgili makamlara aktarılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here