Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN MEB İLANI KONUSUNDA FRANSA’NIN DESTEĞİNİ ALDI

YUNANİSTAN MEB İLANI KONUSUNDA FRANSA’NIN DESTEĞİNİ ALDI

10
0

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Yunanistan’ın istediği zaman ve doğru eylemde bulunarak Münhasır Ekonomik Bölgesini (MEB) ilan etme hakkı bulunduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Yunanistan’ın istediği zaman ve doğru eylemde bulunarak Münhasır Ekonomik Bölgesini (MEB) ilan etme hakkı bulunduğunu söyledi. Fransa ve Avrupa Birliği’nin (AB) bu konuda arkalarında olduğu mesajını veren Samaras, Ege başta olmak üzere Türkiye ile bütün sorunları barışçıl ve dostane şekilde çözmek istediklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Yunanistan’ın muhtemel Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilanı ve Türkiye’nin buna tepki gösterebileceğine ilişkin bir soruyu cevaplandıran Samaras, “Yunanistan, komşuları ile yönünü dostluk ve işbirliğine döndürmüştür. Bu yönde çaba gösteriyoruz. 15 gün sonra üst düzey görüşmeler için çok sayıda bakanla komşu Türkiye’yi ziyaret edeceğim.” dedi. Türkiye’nin Yunanistan’ın tek taraflı MEB ilanına yönelik tepkilerini ima eden Samaras, şöyle konuştu:

“Bazı tavırlar Ege gibi büyük sorunların çözümüne yardımcı olmuyor. Bildiğiniz gibi ulusal bir hak olan Uluslararası Deniz Hukuku anlaşmasını dünyanın bir çok ülkesi imzaladı. Yunanistan’ın enerji varlığı Yunanistan deniz sınırları içerisinde yer alıyor. Bu, bütün Avrupa’nın kaynakları sayılır. Yunanistan’ın istediği zaman Deniz Hukuku’ndan kaynaklanan MEB’ini ilan etme hakkı var. Olması gerektiği gibi doğru eylemlerle bunu yapacağız.”

Türkiye ile ilgili olarak “Bütün sorunları barışçıl ve dostane şekilde çözmek istiyoruz.” diyen Samaras, Güney Kıbrıs ile birlikte hareket ederek Avrupa’ya enerji transfer edebileceklerini savundu:

“Neden? Çünkü bu Avrupa’nın da çıkarına. Yunanistan, bu kaynakları tedarik edebilir ve bütün Avrupa için hidrokarbon kavşağı olabilir. Bu bizim de rolümüzü yükseltiyor. Bildiğiniz gibi TAP (Trans Adriatic Pipeline) anlaşması yapıldı. Zannediyorum Kıbrıs (Rum) ile birlikte, Avrupa’ya arz edilmesi ve Avrupa kaynaklarından hidrokarbon üretilmesi için daha büyük bir rol oynayabiliriz. Avrupa kendi kaynaklarına sahip olabilir. Büyük bir Akdeniz ülkesi olan Fransa’ya ve Avrupalı ortaklarımıza bunu ifade ediyoruz.”

“Yunanistan, bu dönemde Münhasır Ekonomik Bölgesini (MEB) ilan etmeli midir?” sorusu yöneltilen Hollande ise şunları söyledi:

“Doğalgaz varlığı Yunanistan ve Avrupa için bir fırsattır. Önce tespit edilmesi ve ardından da değerlendirilmesi gerekir. Burada Uluslararası Deniz Hukuk geçerli olacaktır. Eğer Fransa’nın bunları Yunanistan ile birlikte değerlendirmesi söz konusu olacak olursa bunu yapacaktır.”

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz