Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN-MAKEDONYA ANLAŞMASINI PROTESTO GÖSTERİSİNDE OLAYLAR YAŞANDI

YUNANİSTAN-MAKEDONYA ANLAŞMASINI PROTESTO GÖSTERİSİNDE OLAYLAR YAŞANDI

23
0

Yunanistan ve Makedonya arasındaki gösteriyi protesto eden bir grup ve polis arasında yaşanan arbedede en az 8 gösterici yaralandı.

Yunanistan ve Makedonya arasındaki gösteriyi protesto eden kalabalık bir grup ve polis arasında yaşanan arbedede en az 8 gösterici yaralandı. Yunan ve Makedon hükümetleri arasında 27 yıldan beri yaşanan isim sorununa ilişkin anlaşmanın imzalandığı Prespes Psara bölgesine gitmek isteyen 4 bin kişilik grup, polis ekiplerince 30 kilometre uzaklıktaki Pisoderi köyü yakınında durduruldu.

Başta Selanik olmak üzere 80 otobüsle çevre bölgelerden gelen göstericiler, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaya karşı sloganlar attı.

Polis tarafından geçişlerine izin verilmeyen göstericilerden bir kısmının taş ve sopalarla saldırıda bulunması üzerine, bölgedeki çok sayıda çevik kuvvet ekibi protestoculara göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu.

Gazdan etkilenen ve hafif şekilde yaralanan çok sayıda gösterici için bölgeye ambulanslar sevk edildi. Bölgeden gelen haberlerde, arbedede en az 8 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Anlaşmaya göre, Makedonya’nın ismi “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilecek, Yunanistan da ülkenin AB ve NATO üyeliklerine yönelik vetosunu kaldıracak.

Yunanistan’da başta aşırı sağcı partiler olmak üzere halkın önemli bir kısmı yapılan anlaşmayı desteklemiyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz