Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN GÖZÜNÜ BÜYÜYEN TÜRKİYE’YE DİKTİ

YUNANİSTAN GÖZÜNÜ BÜYÜYEN TÜRKİYE’YE DİKTİ

31
0

Yunanistan Kamu Enerji Kurumu Başkanı Panagiotakis, “Rüzgar enerjisi, hidroelektrik santraller olmak üzere Türkiye’de elektrik üretiminde iş birliği ve genişleme imkanlarını değerlendiriyoruz” dedi.

Yunanistan Kamu Enerji Kurumu (DEİ) Yönetim Kurulu Başkanı Manolis Panagiotakis, Türkiye’de yatırımlarını 2018’de daha da canlandırmak istediklerini belirterek, “Rüzgar enerjisi, bazı hidroelektrik santraller ve Kapadokya’da jeotermal yatırımlar olmak üzere Türkiye’de elektrik üretiminde iş birliği ve genişleme imkanlarını değerlendiriyoruz.” dedi.

“TÜRK ŞİRKETLERLE BALKANLAR’DA ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

Panagiotakis, Yunanistan’da perakende elektrik piyasasının yüzde 85’ini elinde bulunduran kamu şirketinin uluslararası yatırım planlarını AA muhabirine değerlendirdi.

Türk şirketlerle Balkanlar’da da çalışmayı hedeflediklerini dile getiren Panagiotakis, “Özellikle yenilenebilir enerji alanına ilgi duyuyoruz ama bu termik gibi konvansiyonel alanlarda da çalışmayacağımız anlamına gelmiyor. Çinli enerji şirketi Shenhua ile Eskişehir’de bir termik santral için ihaleye girdik.” diye konuştu.

Panagiotakis, bir uluslararası danışmanlık şirketi aracılığıyla Türkiye’deki kurum ve şirketlerle iş birliği fırsatlarını dikkatli bir şekilde değerlendirdiklerin belirterek, “Rüzgar enerjisi, bazı hidroelektrik santraller ve Kapadokya’da jeotermal yatırımlar olmak üzere Türkiye’de elektrik üretiminde iş birliği ve genişleme imkanlarını değerlendiriyoruz. Onlarca yıldır Türk kamu elektrik şirketleriyle iş birliği içindeyiz. Türkiye’de uzun vadeli yatırım planlarımız var. Türkiye’de canlı bir varlık göstermek için bu yılın doğru bir zaman olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

TERMİK SANTRALLERE 15 ŞİRKETTEN İLGİ

Panagiotakis ayrıca, Avrupa Birliği normları ve kredi sağlayıcıların talepleri doğrultusunda DEİ’ye bağlı termik santrallerin yüzde 40’ının satışa sunulduğunu anımsatarak, söz konusu santrallere aralarında Çinli, Japon ve Avrupalı ülkelerinde bulunduğu 15 şirketin ilgi gösterdiğini kaydetti.

Öte yandan, elektrik abonelerinin ülkedeki ekonomik kriz döneminde 2,4 milyar avroya ulaşan fatura borçlarına yönelik düzenlemelere ilişkin bilgi veren Panagiotakis, “Tam olarak istediğimiz yerde değiliz ama yaklaşıyoruz. Şu anda 2,1 milyar civarına geldik. Yani 3 ayda borçlarda yaklaşık yüzde 10’un üzerinde azalma var. Bu biraz daha zaman alacak.” dedi.

“ŞU ANDA OLDUĞUMUZDAN 20 KAT DAHA İYİ OLACAĞIZ”

Panagiotakis, iklim değişikliğiyle mücadelede temiz enerji için 2023 hedeflerine beklenenden daha önce ulaşacaklarını ifade ederek, “Yenilenebilir enerjide önümüzdeki 5-7 yıl içinde şu anda olduğumuzdan 20 kat daha iyi olacağımıza inanıyoruz. Karbondioksit salınımının azaltılmasında hedeflerimize beklenenden daha önce ulaşacağız. 2023’te bu noktada Almanya’dan bile daha iyi bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz