Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN EKONOMİSİ İÇİN ‘ÖZEL EKONOMİ BÖLGESİ’

YUNANİSTAN EKONOMİSİ İÇİN ‘ÖZEL EKONOMİ BÖLGESİ’

9
0

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, Yunanistan’ı kurtarmak için ilginç bir öneri gündeme getirdi.

Alman Der Spiegel dergisine demeç veren Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, “özel ekonomi bölgesi” oluşturulması gerektiğini, ancak o zaman firmaların Yunanistan’a kalıcı yatırımlar yapabileceğini kaydetti.

Schulz, bu girişim için önkoşul olarak Yunanistan’ın Euro’ya bağlılığını ortaya koymasını, Atina hükümetinin reform iradesi göstermesini ve bu ülkeye yatırım yapacak firmalar için yatırım katkısı sağlanmasını, sıraladı.

Kemer sıkma önlemlerinin tek başına krizden çıkış ve büyüme getirmeyeceğini kaydeden Avrupa Parlamentosu Başkanı, Yunanistan’ın eş zamanlı olarak yatırım programları ve AB kontrolleriyle çöküşten korunması gerektiğini belirtti.

AB ile ortak projeler

Schulz önerdiği özel ekonomi bölgesi konsepti kapsamında ayrıca Yunan ve AB yetkililerinin ortaklaşa projeler tayin edebileceği “büyüme ajansı” olarak adlandırılan bir birimin kurulabileceğini de sözlerine ekledi.

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Schulz,, Yunanistan konusunda görev yapan AB yetkililerine destek olunmasını isterken, Yunanistan’ın reformlarına katkı sağlayan bu yetkililerin, “düşman bir işgalci gücü” gibi görülmemeleri gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz