Ana sayfa Batı Trakya Haberler “YUNANİSTAN DEVLETİ’NDEN KENDİ ANAYASASINDA BELİRTİLEN İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

“YUNANİSTAN DEVLETİ’NDEN KENDİ ANAYASASINDA BELİRTİLEN İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

24
0

Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Aleksandria’da Mescid’in kapanmasına tepki gösterdi.

KINAMA 

“Batı Trakya  Veria (Karafere) iline bağlı Aleksandria (Gida) ilçesinde Batı Trakya Müslüman Türk azınlık derneğinin tüzüğüne uygun olarak açtıkları mescidin, polis emri ile kapatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Bir ibadet yeri açmak ve ibadet etmek bir azınlık hakkı olmasının ötesinde insanlık hakkıdır. İnanç özgürlüğüne saygı göstermek çağdaş devletlerin önde gelen görevlerinden biridir.

Aslında Yunanistan Anayasası’nın “13. Maddesi’nin 1. ve 2. Bentlerinde yazılı:

 “1. Din ve vicdan özgürlüğü dokunulmazdır. Bireysel ve siyasal hakların kullanılması herkesin dini inançlarına bağlı değildir.

 “2. Her bilinen din serbesttir ve bu dinin gerektirdiği bütün ibadet ve buna bağlı yükümlülükler hiç engelsiz ve yasaların himayesinde ifa edilir. İbadet hakkını kullanmak, kamu düzenini veya iyi ahlâk kurallarını ihlâl etme hakkını vermez. Dini telkin yasaktır.”  konularının yaşama geçirilmesi  Batı Trakya Müslüman  azınlığın anayasal yurttaşlık hakkıdır.

Bu bağlamda Batı Trakya Müslüman Türk Toplumuna ait mescidin  kapatılmasını kınıyor, Yunanistan Devleti’nden kendi anayasasında belirtilen inanç özgürlüğüne saygı göstermesini talep ediyoruz.”

Rodos,İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here