Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANLI ÖĞRETMENLER TÜRK DİLİ’NE KARŞI ÇIKARAK ANAOKULLARINI BOYKOT EDİYOR!

YUNANLI ÖĞRETMENLER TÜRK DİLİ’NE KARŞI ÇIKARAK ANAOKULLARINI BOYKOT EDİYOR!

27
0

Balık baştan kokar, Batı Trakya’da her şey gözümüzün önünde oluyor. Yunanlı öğretmenler Türk diline karşı çıkarak Anaokullarını boykot ediyor. Bu çocukların geleceği ne olacak? hesabını kim verecek? Azınlık derhal kenetlenmeli ve ölü toprağını üzerinden atmalıdır!!!

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Batı Trakya’da, İskeçe ve Gümülcine’de toplamda 6 anaokulunda öğrencilere “Destek Dili” olarak Azınlığın anadilinin Türkçe olmasından dolayı tercüman-öğretmenler aracılığı ile yapılan Yunanca-Türkçe programı uygulamasına karşı çıkıyor ve bir haftadan bu yana uygulamayı boykot ederek Anaokullarında eğitime katılmıyorlar. Böylece de bu 6 Anaokulu bir haftadan beri kapalı duruyor.

İskeçe Öğretmenler Derneği, Yunan öğretmenler, Gümülcine ve İskeçe’de anaokullarında pilot uygulamanın Bakanlık tarafından geri çekilmesini istiyor. Gerekçe, bu uygulamanın neticesinde Batı Trakya’da Türkçe’nin kullanımının yaygınlaşacağını ve akabinde Azınlık tarafından ileride Trakya’da çift dilli anaokulları talebinin gündeme getireceğine vurgu yapılıyor. Oysa azınlığın Müslüman Azınlık olduğuna işaret ediliyor.

Dolayısıyla da bir haftadan bu yana, Yunanistan Eğitimciler Federasyonu (ΔΟΕ), İskeçe Eğitimciler Derneği ile Rodop Eğitimciler Derneği, Azınlık Eğitimine bir darbe daha vurarak, Azınlık çocuklarının anadillerini öğrenmelerine, akabinde de ikinci bir dil olarak da vatandaşı oldukları ülkeleri Yunanistan’ın resmi dili olan Yunancayı öğrenmelerini engelliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz