Ana sayfa Yunanistan Haber Yunanistan’dan Türkiye’ye Karşı Bölgede Büyük Oyun

Yunanistan’dan Türkiye’ye Karşı Bölgede Büyük Oyun

0
0

Atina’nın ev sahipliğinde “AB ve Orta Doğu ülkeleri arasında “Dostluk” forumu gerçekleştirilecek.

Yunanistan, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ev sahipliğinde 11 Şubat 2021 Perşembe günü Atina’nın seçkin otellerinden birinde gerçekleşecek olan “AB ve Arap ülkeleri “Dostluk” ve “Köprü” forumun gündeminde, bölgesel güvenlik sorunları ele alınacak ve yedi Güneydoğu Akdeniz ve Orta Doğu ülkesi arasında gelişmiş bir işbirliği çerçevesi oluşturulması amaçlanıyor.

Kod adı “Dostluk” olan ve yedi Güneydoğu Akdeniz ve Orta Doğu ülkesinin Dışişleri Bakanları düzeyinde katılım sağlanacak “Dostluk” forum toplantısına Yunanistan’ın yanı sıra, Güney Kıbrıs, Mısır, Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’ün katılması bekleniyor. Ancak bazı bilgilere göre Yunanistan’ın Fransa’yı davet ettiği ve katılım olması bekleniyor. Ayrıca Irak’ın da bu toplantıya davet edildiği belirtiliyor.

Yunan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, bölge ülkelerini kapsayan bu genişletilmiş toplantının esas amacının, Türkiye’nin bölgedeki rolünü zayıflatmak ve Yunanistan’ın bölgedeki rolünü, güç ve istikrarını göstermede Avrupa Birliği’ni ikna etmek üzere yapılan bir hareket olarak nitelendiriliyor.

Ayrıca, Yunanistan’ın temel amaçlarından biri de, bu ülkeler arasında ticari işbirliğinin geliştirilmesi ve Avrupa Birliği ile aralarında köprü vaziyetini görmek olduğu ifade ediliyor.

Atina’nın bu diplomatik atağının bir diğer amacı da, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bölgedeki konumunu koruyan ve güçlendiren bir hamle olduğunu, toplantıya katılacak ülkelerle de işbirliği çerşevesinde Kıbrıs sorununun çözümü konusunda destek sağlamak olduğu belirtiliyor.

Son olarak, Yunanistan’ın bu hamlesinin ABD tarafından da desteklendiği ifade ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here