Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’A KAÇAN DARBECİ ASKERLERE ATİNA’DA GÜVENLİKLİ TUTUKEVİ

YUNANİSTAN’A KAÇAN DARBECİ ASKERLERE ATİNA’DA GÜVENLİKLİ TUTUKEVİ

26
0

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin başkent Atina’da şehirden uzak bir hapishaneye nakledildiği bildirildi.

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, askerler 2004 Atina Olimpiyatlarında sporcuları ağırlayan ve şu an polis merkezi olarak kullanılan Olimpiyat Köyü’nde tutulacak.

Askerlerin, şehre 20 kilometreden fazla mesafede yer alan merkezde toplam 10 kişilik kapasiteye sahip iki hücrede tutulacakları bildirildi. Merkezin tercih edilmesinde ise güvenliğin ve yaşam koşullarının daha iyi olmasının etkin rol oynadığı kaydedildi.

22 Temmuz Cuma günü öğlen saatlerinde Kavala’dan Atina’ya getirilen 8 darbecinin çarşamba günü gerçekleşeceği bildirilen iltica komisyonu mülakatlarına kadar burada tutulacağı ifade edildi.

Dedeağaç Adliyesinde görülen davada, askerlere ülkeye yasa dışı giriş yapmak suçlamasıyla ikişer ay hapis cezası verilmişti. Üç yıl tecilli olan ceza, bu süre zarfında askerlerin herhangi bir suça karışmaması halinde uygulanmayacak.

Ancak, askerlerin tutukluluk halleri iltica talepleri sonuçlanıncaya kadar idari karar gereğince devam edecek.

Türkiye’nin iadelerini talep ettiği darbecilerin Yunanistan’a yaptığı siyasi sığınma başvurularının azami 3 hafta içinde karara bağlanması öngörülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here