Ana Sayfa Türkiye | Dünya “Yunanistan’a Çağrıda Bulunuyoruz”

“Yunanistan’a Çağrıda Bulunuyoruz”

1
0

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Yunanistan’a çağrıda bulunuyoruz, Kıbrıs etrafındaki kaynakların hakça paylaşımı, gelir dağılımı için bir anlaşma yapalım” diyerek mesaj gönderdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA) düzenlediği “Küresel Belirsizlik Ortamında Türk Dış Politikası” konulu panelde konuştu.

Dış politikadaki katkıları için Bakanlık olarak SETA’ya teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu, Türkiye’nin YPG/PKK terör örgütüyle mücadele ettiğini, Doğu Akdeniz’deki kaynakların hakça paylaşımı için çalıştığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de yıllardır AB’ye ve Yunanistan’a çağrıda bulunuyoruz. Gelin tek taraflı sondajlar yerine Kıbrıs etrafındaki kaynakların hakça paylaşımı, gelir dağılımı için bir anlaşma yapalım. Kıbrıs Türk halkı buna hazır ama bu telkinlerimiz hiçbir zaman dikkate alınmadı. Garantör ülke olarak biz de sahada gücümüzü göstermek zorunda kaldık.” dedi.

Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de Yunanistan başta olmak üzere Rum kesimi hariç herkesle deniz yetki alanlarının belirlenmesiyle ilgili mutabakat zaptı imzalamaya hazırız. Diplomasi yoluyla bu paylaşıma hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz