Ana sayfa Yunanistan Haber “Yunanistan ve Türkiye İçin Olumlu Bir Gündemi Benimseme Zamanı Geldi”

“Yunanistan ve Türkiye İçin Olumlu Bir Gündemi Benimseme Zamanı Geldi”

1
0

Yunanistan Ulusal Güvenlik Danışman Vekili Thanos Dokos, Atina/Makedonia Haber Ajansı’ndan Nina Melisova’ya verdiği özel mülakatta, Yunanistan Türkiye ilişkilerine değindi, önemli açıklamalarda bulundu. Dokos, “Yunanistan ve Türkiye için olumlu bir gündemi benimseme zamanı geldi” dedi.

Ulusal Güvenlik Danışman Vekili Thanos Dokos mülakatta özetle şunları dile getirdi.

Lozan Antlaşması’nın yeniden gözden geçirilmesi hakkında Türkler’in açıklamalarını nasıl yorumluyor sunuz?

“Türkiye’nin Lozan Antlaşması’na yönelik ilk söylemleri, doğu sınırlarındaki bölgesel değişiklikler konusundaki endişeleri nedeniyle, Suriye’deki çatışma ve daha geniş bölgedeki istikrarsızlığın bir sonucu olabilir. Ancak, üst düzey Türk yetkililer tarafından antlaşmanın “güncellenmesi” hakkında yapılan sık sık açıklamalar, iç tüketime yönelik olsa bile Yunanistan’da haklı olarak endişelere yol açtı. Bu çerçevede, Türk Büyükelçisinin Atina’da 28/10/2019 tarihinde Kathimerini gazetesine verdiği mülakatta söyledikleri, Türkiye’nin yeniden inceleyen ve yayılmacı bir ülke olmadığı konusundaki açık duruşu özellikle memnuniyetle karşılanıyor. Tabii ki, beyanlara sahadaki benzer davranışlar eşlik etmelidir ve burada Ege ve Doğu Akdeniz’de önemli konular vardır.

Müslüman Azınlığın hassas meselesiyle ilgili olarak da, Lozan Antlaşması’nda Yunanistan’ın çok ciddiye aldığı ve uyguladığı hükümler var. Ancak bunların Yunan vatandaşı olduğunu ve Yunanistan Devleti’nin herhangi bir sorunu çözmekte tek sorumlu ve yükümlü olduğunu unutmayalım. Bu sınır bölgesinin tüm sakinleri, Müslümanların ve Hıristiyanların yararına olacak şekilde devam eden kalkındırma çabasına, ilgili ülkenin yerel diplomatik otoritesi daha az müdahaleci ve daha yapıcı bir rol oynaması yardımcı olacaktır. Türk devletinin özellikle eziyetler çekmiş Rum Azınlığa karşı tutumunu iyileştirme çabalarını sürdürmesi de memnuniyetle karşılanacaktır.”

Sıcak bir olaydan veya askeri bir çatışmadan endişeleniyor musunuz?

“Ege bölgesinde yaşanan hava ve deniz olaylarının günlük sayısı, Yunanistan’ın algısına göre Türkler’in yasadışı hareketlerinin bir sonucu olarak, istatistiksel açıdan önemli artışla bir kazadan dolayı sıcak çatışma olasılığını arttırıyor. İki ülkenin Ege’deki Güven Artırıcı Önlemler konusuna daha sıcak ve yakından bakmaları iyi olur. Muhtemelen Amiral Erkaya’nın eski önerisini (yılda sembolik bir uçuş) tekrar gözden geçirmek ya da NATO’dan hava sahası sorununa teknik bir çözüm getirmesini istemek.

Yunan-Türk askeri çatışma riski oldukça sınırlı. Yalnızca aynı savunma örgütüne (NATO) ait iki devlet oldukları için değil, aynı zamanda ciddi ve örgütlü ülkeler oldukları için, dolayısıyla Türkiye bu kategoriye ait. Rakiplerin askeri yeteneklerinin ve her iki taraftaki askeri çatışmaların yüksek maliyetlerinin de farkındadırlar. Yunanistan, savunma harcamalarında karşılıklı bir azaltmaya gidilmeyi tercih edebilir, ancak etkili caydırıcılığı sürdürmek için gereken ağırlığı kaldırmaya da evam etmeye hazırdır.”

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde bir sonraki atılacak adımlar ne olmalı?

“Hiç kuşkusuz, keşif bağlantılarını yeniden başlatmak, geçmişte kaydedilen ilerlemeyi dikkate alarak çok yararlı olacaktır. Yunanistan, Ege’nin bir “Yunan gölüne” dönüştürülme konusundaki Türkiye’nin endişelerini algılıyor, kaldı ki Yunanistan bunu hiçbir zaman arzulamadı, bir şeyi ve uluslararası yasaların çözüm ürettiğini anlıyor. Oysa uluslararası hukuk da belirli çözümler sunuyor. Ancak, kaldı ki Yunanistan, hiçbir zaman Yunan adalarının Türk kıta sahanlığında kalmasını ya da Yunanistan’a ait bölgelerdeki deniz sürekliliği eksikliğini, Ege’nin coğrafyası ve çok sayıda Yunan adası göz önüne alındığında asla kabul edemez.

Bu bağlamda, sınır rejimi veya egemen haklar konusundaki açıkça  tartışmalı davranışlar iklimi zehirliyor, hareket alanını sınırlandırıyor ve sonuçta Yunanistan-Türkiye ilişkilerini tamamen normalleştirmek için çabalara zarar veriyor. Ayrıca, deniz bölgeleri ve adalar üzerindeki sıfır etkili aşırı maksimalist pozisyonlar, “Mavi Vatan” haritalarının eşlik ettiği ve sert ifadelerin kullanılması kesinlikle yardımcı olmuyor.

Son olarak, deniz bölgelerinin Yunan menfaatlerinin zararına sınırlandırılması müzakereleri, malesef Libya’nın şu anki durumunda bulunan bir ülkeyle, Yunan tarafından düşmanca bir hareket olarak yorumlanıyor.”

Kıbrıs sorununun çözümü için beklentiler nelerdir? Doğu Akdeniz’de Türk politikası hakkında nasıl bir yorum yaparsınız?

“Kıbrıs sorunu ile ilgili bir anlaşmaya varılmaması, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri önemli ölçüde zorlamaktadır. Ancak, Kıbrıslı Rumlar ile gayrı resmi temasların neredeyse yokluğu, Türk tarafındaki stratejik bir yanılgıdır; çünkü bu, diğer tarafın kaygılarını ve endişelerini daha iyi anlamaya ve bir anlaşmayı kolaylaştıracak bir “yoğurma” sürecinin başlamasına izin vermez.

Bu bağlamda, Kıbrıslı Rumların eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ilgili endişeleri, Türkiye için gerçek risklerin Kıbrıslı Türklerin çıkarları için daha az olduğu ve daha da önemlisi, Türkiye’nin güvenlik üzerindeki kontrolünde çözülebileceği kanısında. Türkiye’nin çıkarları için yüksek stratejik öneme sahip bir ada.

Elbette, uygulanabilir bir çözüm, iki toplum arasındaki siyasi eşitlik ilkesine dayanmalıdır, ancak uygulanması aynı zamanda adadaki demografik gerçekliği de dikkate almalıdır. Aynı zamanda, beş taraflı müzakerelerin tahminen güçlü olan tarafı önceki bölgesel taahhütlere uymalı ve meşru güvenlik kaygılarını anlamada yaratıcı hareket etmelidir.

Enerji söz konusu olduğunda, “top namluları diplomasisi” bir çözüm bulmaya katkıda bulunmuyor, NATO üyesi bir ülkede ve AB üyeliğine aday olmak için de uygun değil. Bununla birlikte, Kıbrıslı Rumların her iki toplumun yararına bir Hidrokarbon Fonu kurma taahhüdünün masada kalması nedeniyle hidrokarbonlar üzerinde fikir birliği potansiyeli olduğuna inanıyorum.

Diplomatlar ve avukatlar, siyasi irade varsa çözüm bulmaya yardımcı olabilirler. Uluslararası bir mahkemeye başvurma yoluyla önceden sınırlandırmaya tabi olarak, işbirliği konusundaki fikirler (kazan-kazan) bile tartışılabilir.”

AB-Türkiye ilişkilerinde bir sonraki adımlar neler olmalı?

“AB ile ilgili olarak, katılım müzakerelerini sürdürürken, ortak çıkarların belli alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesini tartışmak mümkün olabilir. Tabii ki, bu aynı zamanda kabul edilebilir bir davranış kuralının benimsenmesini ve uygulanmasını gerektirir.

Ayrıca, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki işbirliğinden uzak durması, belirli Türk seçeneklerinin bir ürünü olmasına rağmen, anormal bir durumdur. Yunanistan, Ankara’nın daha yapıcı bir tutum benimsemesi koşuluyla yardımcı olabilir. Daha genel bir Yunan pozisyonu, Avrupa-Atlantik kurumları içinde veya yakınında Türkiye’nin, bilinmeyen jeopolitik yönelime sahip bir Türkiye’ye açıkça tercih edilen bir komşu olduğu yönündedir.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here