Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN TÜRKİYE’YE KARŞI RUSYA’DAN S-400 ALACAK

YUNANİSTAN TÜRKİYE’YE KARŞI RUSYA’DAN S-400 ALACAK

21
0

Yunanistan Türkiye’ye karşı hava savunmasını güçlendirmek amacıyla Rusya’dan S-400 füzeleri alacak.

Türk Hava Kuvvetleri’nin son döneme elde etmiş olduğu yeni imkanlarına karşı, Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin mevcut merkezi erken uyarı kontrol sistemi sığınağının ayakta kalma şansının küçük çaplı olduğundan dolayı özellikle F-35 savaş uçaklarına karşı yeni savunma sistemi arayışına girdi.

Bu sebepten dolayı ilk olarak acilen alınacak önlemlerin başında Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin mevcut merkezi erken uyarı kontrol sistemi sığınağının Larissa bölgesi Kuçohero’da bulunan NATO’nun CAOC 7 eski karargahına konuşlanmasına karar verildiği ifade ediliyor.

Eşzamanlı olarak da Girit’te bulunan S-300PMU-1 füzelerinin destek ve modernizasyonu için sözleşmenin tamamlandığı, ancak kesin kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, uzun menzilli S-400 kategorisinde yapılan araştırmada 2020 yılına kadar alımı tamamlanmak üzere Rusya’nın ürettiği S-400’lerin ilk sırada sarsılmaz favori olduğu ifade ediliyor. 

Tabii ki Batı’lı ülkelerin Patriot PAC-3 savunma sisteminin de değerlendirilmeye alınacağı ancak öncelikli olarak S-400’lerin açık ara tercih sıralamasında bulunduğu belirtiliyor.

Genel Kurmay Başkanlığı’ndan askeri kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Yunanistan’ın ekonomik durumu şu an itibarıyla yeni savaş uçağı alımına müsait değil, ancak 450 milyon dolarlık bir harcamayla 3 takım S-400 alımının gerçekleşmesinin daha kolay olduğundan dolayı sözkonusu alımın gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz