Ana sayfa Haberler YUNANİSTAN, GÜNEY KIBRIS VE MISIR ÜÇLÜ ZİRVESİNİN TARİHİ AÇIKLANDI

YUNANİSTAN, GÜNEY KIBRIS VE MISIR ÜÇLÜ ZİRVESİNİN TARİHİ AÇIKLANDI

12
0

Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır’ın devlet başkanlarının, Güney Kıbrıs’ta yapacakları duyurulan üçlü zirvenin tarihi 29 Nisan olarak açıklandı.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, “Üçlü Zirvede Yeni Ortak Açıklama Yapılması Hazırlığı – Çipras ve Sisi 29 Nisan’da Lefkoşa’da” başlıkları altında verdiği haberinde, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile 29 Nisan Çarşamba günü bir araya geleceklerini yazdı. Gazete, üçlü zirve öncesinde Çipras-Anastasiadis ve El Sisi-Anastasiadis ikili görüşmelerinin yapılacağını belirtirken, üçlü zirvenin ardından ortak bir açıklamanın yapılmasının beklendiğini de öne sürdü.

Ortak açıklamanın teknokratlar tarafından hazırlanmakta olduğunu ifade eden gazete, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın İsrail’le ilişkilerini de güçlendirmeyi istediğini, bu çerçevede Anastasiadis’in Mayıs ayında İsrail’e gerçekleştireceği ziyarette, muhtemelen Yunanistan’da yapılacak üçlü bir zirve hazırlığına girişileceğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here