Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN, AVRUPA’YI TEHDİT ETTİ; TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI

YUNANİSTAN, AVRUPA’YI TEHDİT ETTİ; TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI

16
0

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, ülkesinin Euro’dan çıkartılması halinde mültecileri ülkelerine göndermekle tehdit ederken, Suriyeli mültecilerle ilgili de Türkiye’yi suçladı.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, ülkesinin Euro’dan çıkartılması halinde mültecilerin başta Almanya olmak üzere Kuzey Avrupa ülkelerine gönderileceğini açıkladı. Bild gazetesine bir röportaj veren Anel partisi lideri Panos Kammenos, Euro’dan çıkartılmaları halinde “hiçbir sözleşme ya da anlaşmanın geçerli kalmayacağını” söyledi.

“TÜRKİYE AB’DEN PARA ALDIĞI HALDE MÜLTECİLERİN GEÇİŞİNE İZİN VERİYOR”

“Krizdeki bir ülke 1,5 milyon mülteciyle nasıl başa çıkabilir?” diyen Kammenos “Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden para aldığı halde Suriyeli mültecilerin Yunanistan’a geçmesine izin verdiğini” ifade etti.

“MERKEL ERDOĞAN’I ARASIN”

“Bu davranış kabul edilemez. Türkiye’nin tıpkı Yunanistan gibi yükümlülüklerine uyması lazım” diyen Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ya da diğer Avrupalı hükümet başkanlarının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sınır güvenliğini sağlaması için bir telefon etmesinin çözüm açısından yeterli olacağını söyledi.

“YUNANİSTAN PATLARSA SIRA İSPANYA VE İTALYA’YA GELİR”

Kammenos Yunanistan’ın Euro’dan çıkması halinde bunun bir domino etkisi yaratacağını belirterek “Yunanistan patlarsa, sıra İspanya’ya, İtalya’ya ve bir süre sonra da Almanya’ya gelir” diye konuştu.

Euro içinde bir çare bulunması gerektiğini belirten Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos “Ama bu çare Yunanların ödemeye devam etmesi olamaz. Sözü edilen yardım paketlerinden şimdiye kadar insanlara ulaşan bir şey yok, bankaları saymazsak” dedi.

ALMANYA MALİYE BAKANI’NA DA YÜKLENDİ: SCÄHUBLE HATASIZ DEĞİL

Syriza ile koalisyonda bulunan sağ popülist Anel partisinin lideri Kammenos, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’ye de yüklendi. Schäuble’nin Yunanistan’a karşı bir “psikolojik savaş” yürüttüğünü ve iki ülke arasındaki ilişkileri zehirlediğini söyledi.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisindeki bağış skandalına değinen Kammenos “Yunanistan’daki yolsuzlukla ilgili eleştiriler yapılırken Almanya’nın ya da Schäuble’nin hep kusursuz olduğu da doğru değil” dedi.

SCHÄUBLE, VERGİ KAÇAKÇILIĞINDAN HÜKÜM GİYMİŞTİ

Wolfgng Schäuble 1994 yılında, vergi kaçakçılığından hüküm giymiş Karlheinz Schreiber’den partisine bağış olarak 100 bin Alman Markı teslim almış ancak bu para kayıtlara “diğer gelirler” başlığı altında kaydedilmişti. Olayın ortaya çıkması üzerine Schäuble 2000 yılının şubat ayında parti ve meclis grup başkanlığından istifa etmişti.

“ALMAN HÜKÜMETİ KENDİSİNİ İLGİLENDİRMEYEN KONULARA KARIŞIYOR”

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, Alman hükümetinin partisi Anel ile radikal sol Syriza arasında kurulan koalisyona da engel olmaya çalıştığını ima etti. Kammenos “Alman hükümeti kendisini ilgilendirmeyen konulara karışıyor. Hükümet kurulmadan önce Alman büyükelçisi bizimle koalisyon yapmaması için Syriza’ya nasıl baskı yapabilir?” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here