Ana sayfa Yunanistan Haber Yunanistan-ABD Ortak Tatbikatın Senaryosu Kayalık Adaya İndirme

Yunanistan-ABD Ortak Tatbikatın Senaryosu Kayalık Adaya İndirme

0
0

12-15 Ocak tarihleri arasında Yunanistan ve ABD arasında “Eddie’s Odyssey” adı altında ikili ortak bir askeri eğitim tatbikatı düzenlendi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı Özel Harekat Dairesi tarafından koordine edilen ortak tatbikat, iki ülkenin taarruz helikopterleri tarafından Karavia atış tatbikat alanı ve çevresindeki deniz içindeki hedeflere gerçek mermilerle atışlar yapıldı, özel harekat birimleri tarafından, Mora-Girit arasında bulunan Velopoula (Değirmenlik adaları bölgesi) adası üzerine hava indirme operasyonu yapıldı. Aynı zamanda Ege Denizi üzerinde de aynı senaryolar uygulandı.

Yunanistan tarafından Özel Harekat Kuvvetleri, Kara Kuvvetlerine ait APACHE AH-64 A/D helikopterleri ve CHINOOK CH-47D helikopterleri katıldı. Amerika tarafından ise APACHE AH-64E helikopterleri, SİKORSKY UH-60 Black Hawk helikopterleri ve 101 Muharebe Havacılık Tugayı’na ait SİKORSKY HH-60 Pave Hawk helikopterleri katıldı.

Ayrıca, ortak eğitim kapsamında Selanik yakınlarında Kılkış’a (Kilkis) bağlı Nea Santa köyünde “Pegasus” adı altında düzenli bir askeri tatbikat planlandı ve uygulandı.

Ortak eğitim tatbikatı senaryosu, düşmanın oluşturduğu hava köprüsünü ortadan kaldırmak ve savaş alanında sağlık hizmeti sağlamak için hava operasyonlarını içeriyordu.

Yunan tarafından tatbikata, Nea Santa’da konuşlanan bordo berelilerin 71’inci Hava İndirme Tugayı ve UH-1H helikopterleri ve Kara Kuvvetlerinin Stefanovikio’da konuşlu 1. Havacılık Tugayı’na ait APACHE AH-64 taarruz helikopterleri katıldı. Amerikan kuvvetleri tarafından 101 Muharebe Havacılık Tugayı’nın personeli ve UH-60 helikopterleri katıldı.

GEETHA’nın duyurusuna göre, ortak eğitim iki ülke arasındaki uzun vadeli güçlü bağları kanıtlıyor; bu bağlar sürekli olarak güçleniyor ve operasyonel hazırlık, muharebe kabiliyeti ve katılımcı güçlerin işbirliği seviyesinin daha da artmasına katkıda bulunduğu ifade ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here