Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN UYDUSU HELLAS SAT KRİZDE BOŞ KALDI, TÜRKSAT KİRACI OLDU

YUNAN UYDUSU HELLAS SAT KRİZDE BOŞ KALDI, TÜRKSAT KİRACI OLDU

19
0

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, Yunanistan’da ekonomik kriz nedeniyle talebin canlı olmadığını bu nedenle de Hellas Sat’ın kapasitesinin dolmadığını, Türkiye’nin kendi kullanımındaki uydularda kapasite kalmadığı için Hellas Sat’tan kapasite kiraladığını açıkladı. Dalbay, kiralamanın 2013’e kadar süreceğini belirtti.

 

TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türkiye’nin kullanımındaki uyduların kapasite doluluklarının yüzde 91’e ulaştığını, Türkiye’ye de yurt dışından gelen taleplere de yetmediğini belirterek, 2013 yılına kadar idare etmek için Yunanistan uydusu Hellas Sat’tan kapasite kiraladıklarını bildirdi. Yunanistan’ın ekonomik kriz nedeniyle iç talebinin canlı olmadığını, tek uydusunun da kapasitesini dolduramadığını anlatan Dalbay, Türkiye’nin bu uydudan kiraladığı kapasiteyi geçen ay kullanmaya başladığını bildirdi. Türksat 4A ve 4B uyduları için sözleşmelerin imzalandığını ve tasarım çalışmalarının başladığını açıklayan Dalbay, uyduların malzeme siparişlerinin de verildiği söyledi.

 

YENİ UYDULAR HAZIRLANIYOR

Dalbay, şunları söyledi: “Türksat 4A’yı Kasım 2013’te, 4B’yi ise Şubat 2014’te uzaya göndereceğiz. Bu tarihler testlere bağlı ama normal şartlarda bu tarihlere fırlatılacak. Kullanımda olan 2A ve 3A uydularında yüzde 91 doluluk oranına ulaşıldı. Bu nedenle de yabancı operatörlerden uydu kapasitesi kiralıyoruz. 2013’e kadar idare etmek için Yunanistan’ın uydusu Hellas Sat’tan kapasite kiraladık. Herhangi bir yörüngede verilebilecek hizmetleri yavaş yavaş bu kapasiteye kaydırıyoruz. Ancak televizyonları kaydıramıyoruz, onlar sabit. Bu da yetmeyecek. Önümüzdeki yılın ortalarında bir ilave kapasite daha kiralayacağız.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here