Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN TELEVİZYONU KARADENİZ’DE “PONTUS PROĞRAMI” ÇEKTİ

YUNAN TELEVİZYONU KARADENİZ’DE “PONTUS PROĞRAMI” ÇEKTİ

32
0

Yunan televizyonu Karadeniz’de “Pontus Proğramı” çekti.

Yunanistan’da özel televizyon kanallarından ALPHA TV’de yayınlanan “World Party” proğramının hazırlayıcıları ve sunucuları Sakis Tanimanidis ve Yorgos Mavridis İstanbul üzerinden Trabzon ve etraf köylere giderek bir televizyon proğramı çektiler. Aynı zamanda atalarının geldiği köyleri de ziyaret ederek çekimler gerçekleştirdiler. Yaptıkları söyleşilerde bölge insanlarından bazılarının “biz de sizin gibi Rumuz” dedikleri ifade ediliyor.

Proğramın içeriğinde yapılan röportajlarda bazı köylerde yaşayanların sözde “Pontuslu” ve Rum olduklarını dile getirerek, söyleşi yaptıkları yaşlı bayanlardan birinin, yayınlanan videonun 38:50’nci dakikasında “bu kaydettiklerinizi bizim televizyolarda göstermeyin, çünkü bizi öldürecekler” dediği görülüyor.

Söz konusu proğramın 45:40’ncı dakikasında da ifade edildiği gibi, 19 Mayıs 1919 yılında Karadeniz bölgesinden göç eden Yunanlılar hakkında sözde “Pontus Soykırımı”ndan bahsedilirken, 100. yılı anma hazırlıkları kapsamında söz konusu proğramın geniş yankı bulacağı belirtiliyor. Sunucunun Sümela Manastırı önünde dile getirdikleri ise, Yunanistan genelinde sözde “Pontus Soykırımı”nı hafızalarda canlı tutarak dünya kamuoyuna duyururulması için sarfettiği sözler açıkça yapılmak isteneni ortaya koymaktadır.

VİDEO İZLE: https://www.youtube.com/watch?v=s8rijLKuyb0

Kısa bir yorum-soru:

Sözde “Ermeni Soykırımı” iddialarında olduğu gibi, sözde “Pontus Soykırımı” hakkında dünya kamuoyunun bilmesi ve gerçekleri ortaya çıkarmak için biz ne yapıyoruz?

Daha doğrusu ise, “Üç Soykırım Tek Strateji” (Τρεις γενοκτονίες, μία στρατηγική) çalışmaları karşısında nerede duruyoruz?

20-04-2015 tarihinde Promitheas TV’de yapılan bir başka proğramı izle: https://www.youtube.com/watch?v=jDR9gRQmEzc

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here