Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN PARLAMENTOSU’NDA “SOYKIRIM” YERİNE “KÜÇÜK ASYA FELAKETİ” DENİLDİ

YUNAN PARLAMENTOSU’NDA “SOYKIRIM” YERİNE “KÜÇÜK ASYA FELAKETİ” DENİLDİ

25
0

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Yunan Parlamentosu’nda yapılan özel oturumda “Soykırım” yerine “Küçük Asya Felaketi” denildi.

PASOK Partisi iktidarı döneminde Yunan Parlamentosu’nda yapılan oylamayla Küçük Asya Rumlarını anma ve “Soykırım” günü olarak ilan edilmişti.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Mübadele ile Anadolu’dan Yunanistan’a göç eden Rumlar hakkında son yıllarda Yunanistan’ın birçok bölgesinde yapılan anma törenleri “Küçük Asya Felaketi” olarak tanımlanıyordu.

Ancak 14 Eylül tarihi, 1998 yılında PASOK Partisi iktidarı döneminde Yunan Parlamentosu’nda yapılan oylamayla (Ν. 2645/1998) yasa gereği “Küçük Asya Rumlarını Anma ve Soykırım” günü olarak kabul edilmiş ve yürürlüğe girmişti. 1998 yılından itibaren Parlamento’da yapılan özel oturumlarda Parlamento Başkanlığı tarafından yapılan konuşmalarda “Küçük Asya Felaketi” yerine “Küçük Asya Rumlarını anma ve Soykırım” olarak telaffuz edilirdi.

Ancak son iki yıldan bu yana Parlamento Başkanlığı tarafından soykırım kelimesi kullanılmıyor ve sadece “Küçük Asya Felaketi” olarak dile getiriliyor. Bu yıl Parlamento’da düzenlenen özel anma oturumunda da soykırım ifadesi kullanılmadı. Bu gelişmenin ardından şimdi Parlamento’nun resmi tutanaklarına ne şekilde geçeceği bekleniyor.  

Öte yandan 1998 yılında yürürlüğe giren yasa aynen “Küçük Asya Rumlarını anma ve Soykırım” günü olarak geçerliliğini korumaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz