Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN ORDUSU’NA BİR NH-90 SAVAŞ HELİKOPTERİ DAHA GELDİ

YUNAN ORDUSU’NA BİR NH-90 SAVAŞ HELİKOPTERİ DAHA GELDİ

16
0

Yunan Ordusu emvanterine bir NH-90 savaş helikopteri daha katıldı. 29 Ağustos 2003 tarihinde 657,5 milyon euroluk bir sipariş veren Yunanistan, Almanya’dan NHIndustries firmasına 20 adet NH-90 tipi savaş helikopteri siparişi vermiş ve sözleşme imzalamıştı. 2O adet helikopterden 16’sı Taktik Yapılanma Ulaştırmasında (TTH), geri kalan 4 adet ise Özel Operasyonlarda kullanılması hedefleniyor.

Verilen bu sipariş sonrasında üretici firmanın model değişikliğine gitme çalışması ve bazı teknik değişiklikler yapılması çalışmaları sebebiyle, teslimat konusunda geç kalmasından dolayı, bugüne kadar 2011 yılında 2 adet, 2012 yılında 1 adet ve dolayısıyla 3 adet teslim alınmıştı.

Ancak 657,5 milyon euroluk ödemenin büyük bir bölümünün üretici firmaya yapılmış olmasına rağmen, geçtiğimiz günlerde sadece 1 adet daha Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Pahi Megaron’da 2ο ΤΕΑΣ Helikopter Ulaştırma Birliği’ne teslim edildi.

Son günlerde Yunanistan’da Leopard, Patriot, Apache AH-64D Longbow, Hovercraft, TorM1 ve daha birçok silah sistemlerinin alınmasında yapılan 12 sözleşmede yolsuzluk yapıldığı iddiaları sebebiyle üç özel görevli savcının soruşturmaların başlaması için görevlendirildiği ifade ediliyor.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=O7GA7qB8jMg

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=t6yOTUsfLPI

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here