Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN MEDYASI MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİFİ GÜMÜLCİNE MÜFTÜSÜ OLARAK TANIDI, ORTALIK BİR ANDA...

YUNAN MEDYASI MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİFİ GÜMÜLCİNE MÜFTÜSÜ OLARAK TANIDI, ORTALIK BİR ANDA PARLADI!

14
0

Yunan medyası Müftü İbrahim Şerif’i Gümülcine Müftüsü olarak tanıdı, ortalık bir anda parladı!

Yunanistan’da bir ilk yaşandı ve Yunan medyasının önde gelen yüksek tirajlı gazeteleri başta olmak üzere geniş bir medya yelpazesi Seçilmiş Müftü İbrahim Şerif’i Gümülcine Müftüsü olarak ilan etti.

Gazetelerde cnn.gr, tanea.gr, tovima.gr, iefimerida.gr, kathimerini.gr, newsbomb.gr çıkan haberlerde Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’e mahkeme tarafından kovuşturma yapıldığını duyurdu.

Bu haberin ardından bir anda ortalık karıştı ve bazı basın kuruluşları, Seçilmiş Müftü İbrahim Şerif’in Türk devleti ve Gümülcine’deki Başkonsolosluk tarafından tanındığını, böyle bir yanlışı Yunan basınının nasıl yaptığını yazmaya başladılar. Ortalık bir anda karıştı.

Sonradan anlaşıldı ki, Anadolu Ajansı’nın bölge muhabirinin Seçilmiş Müftü İbrahim Şerif ile yaptığı bir mülakatı abonelerine geçmesiyle yaşandığı ortaya çıktı. Yunan basını da bu haberi alarak okuyucularına duyurdu. Ancak kısa sürede basının hatası olduğu anlaşıldı ve Yunanistan’ın Batı Trakya’da Müftülük konusunda uyguladığı politika basına yansıtıldı ve Yunan devletinin atadığı gerçek müftüsünün Meço olduğunu ve söz konusu Müftüye yargı tarafından kovuşturma yapılmadığı belirtildi. Seçilmiş Müftü olarak İbrahim Şerif’in ortalıkta dolaştığı ve bunun neticesinde de yargının gerekli çalışmayı yapmasında haklı olduğu ifade ediliyor. Durum bu şekilde telafi edilmeye çalışıldı.

Yunanistan’da basın başta olmak üzere, Batı Trakya’da “iki başlılık” o kadar Yunan halkının içine işlemiş ki, bir anda herkes ayaklanabiliyor ve devlet haricinde basit halkın bile Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na karşı konularda basını dahi baskı altına alabildiği açıkça görülmüş oldu.

Anlaşılan o ki, daha uzun yıllar “atanmış” “seçilmiş” Müftülük sorunu tam gaz devam edeceğe benziyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz