Ana Sayfa Türkiye | Dünya YTB Sıla Yolundaki Türk Vatandaşlarının Yanında

YTB Sıla Yolundaki Türk Vatandaşlarının Yanında

3
0

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türkiye’ye tatile gelen yurt dışındaki Türk vatandaşlarını Sırbistan’da karşılıyor.

YTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, YTB, İçişleri Bakanlığı iş  birliğiyle bu yaz döneminde sıla yoluna düşen yurt dışındaki Türk vatandaşlarını  ilk kez Türkiye sınırlarının ötesinde Sırbistan’daki sınır kapılarında  karşılamaya başladı.

YTB yetkililerine sınır kapılarında Türk polisi de eşlik edecek.

Uygulamanın hayata geçirilmesine ilişkin sosyal medya hesapları  aracılığıyla paylaşımda bulunan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Avrupa’daki  vatandaşlarımız bu yaz inşallah ülkemize daha rahat bir ulaşım imkanı bulacak.  İçişleri Bakanlığımızın iş birliğiyle ilk kez sıla yolundaki vatandaşlarımızı  kendi polisimiz, kendi görevlilerimiz ve Türkçe-Sırpça bilen öğrencilerimizle Sırbistan’daki sınır kapılarında karşılıyoruz.” ifadesini kullandı.

Başkan Eren, ramazan ayı içerisinde Almanya’nın Münih şehrinde  gerçekleştirilen iftar programında yaptığı konuşmasında, söz konusu uygulamanın  müjdesini vererek, “Bu izin sezonunda Türkiye’ye seyahat eden Avrupa’daki  vatandaşlarımız için Sırbistan sınırında Türk polisi, YTB görevlileri ve YTB’nin  uluslararası öğrencileri olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Her türlü ihtiyaç için destek

Yurt dışından Türkiye’ye gelen Türk vatandaşları için önceki yıllarda  Türkiye’deki sınır kapılarında karşılama ve uğurlama törenleri yapan ve bu  süreçte vatandaşların yol boyunca duyacakları çeşitli ihtiyaçların temininde  bulunan YTB, Türkiye sınırlarının dışında Sırbistan’da karşılama faaliyetlerini  başlatarak, bir ilki gerçekleştirdi.

Sırbistan polisinin de eşlik ettiği YTB görevlileri ve Türk polisi,  Türkiye yolundaki vatandaşların gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra  seyahat güvenliği için çeşitli uyarı ve hatırlatmalarda bulunuyor.

Ayrıca Türkçe ve Sırpça bilen YTB bursiyeri öğrenciler ve yerel  personel de iletişim için dil sorunu yaşayabilecek vatandaşlara yardımcı oluyor.

YTB tarafından tahsis edilen ve 7/24 hazır bulunan araçla güzergah  boyunca gerçekleşebilecek olumsuz durumlara destek için bulunuluyor.

Çağrı merkezi hizmeti

Açıklamada, 1 Temmuz itibariyle vatandaşların geçiş güzergahlarından  olan Niş yakınlarındaki bir konaklama tesisinde YTB standı ve çağrı merkezi  oluşturulacağı, vatandaşların Sırbistan geçişlerinde yaşamış oldukları sorunlar  için oluşturulacak  381 63 816 20 30 numaralı hattı arayarak danışmanlık ve  yönlendirme hizmeti alabileceği belirtildi.

Karşılama törenlerinin Türkiye’deki sınır kapılarında da  gerçekleştirileceği, yurt dışında yaşayan vatandaşların yoğun olarak geldikleri  il ve ilçe merkezlerinde de düzenlenecek etkinlikler ile ana vatanda keyifli bir  tatil geçirmelerinin hedeflendiği ifade edildi.

Türkiye’den dönüşler için de uğurlama etkinlikleri düzenleyecek olan  YTB, dönüş yolunda da İpsala ve Kapıkule sınır kapılarında vatandaşların  ihtiyaçlarını karşılayacağı imkanları sunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz