Ana sayfa Batı Trakya Haberler YTB BAŞKANI ABDULLAH EREN: “SAHADA DAHA FAZLA GÖRÜNÜR OLACAĞIZ”

YTB BAŞKANI ABDULLAH EREN: “SAHADA DAHA FAZLA GÖRÜNÜR OLACAĞIZ”

19
0

Bir Batı Trakyalı olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren yaptığı anlamlı çalışmalarla her geçen gün başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Son olarak, bu yıl 19’uncusu düzenlenen Almanya’nın en büyük “ASTEC Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı”na bizzat katılan Eren, burada önemli temaslarda bulundu, yeni projelere yelken açmak üzere görüşmeler gerçekleştirdi.

Başkan Abdullah Eren, fuar ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız hizmetler kurumumuzun merkezinde bulunmaktadır. Önümüzdeki süreçte sahada daha fazla görünür olacağız. Bu fuara verdiğimiz önem bunun işaretidir” diye konuştu.”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, bu yıl 19’uncusu düzenlenen Almanya’nın en büyük Türkçe kitap fuarı “ASTEC Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı”ndaki faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Yurt dışındaki gençlerin ve çocukların kültürel bağlarının kuvvetlenmesine ve Türkçe yeterliliklerinin arttırılmasına yönelik fuarda birçok çalışmaya imza atıldığına dikkat çeken Başkan Eren, “Yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız hizmetler kurumumuzun merkezinde bulunmaktadır. Önümüzdeki süreçte sahada daha fazla görünür olacağız. Bu fuara verdiğimiz önem bunun işaretidir” diye konuştu.

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Almanya’nın en büyük Türkçe kitap fuarı “ASTEC Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı”nda Başkanlığımız, yurt dışındaki vatandaşlarla buluşarak çeşitli kültürel etkinliklere imza attı. Sevilen ve ilgiyle izlenen dizi, film ve animasyon karakterlerini de vatandaşlarımızla bir araya getiren Başkanlığımız, çocukların ve gençlerin gelişimlerine yönelik faaliyetler gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan YTB Başkanı Abdullah Eren, yurt dışındaki vatandaşlara yönelik çalışmaların YTB merkezinde bulunduğun altını çizerek, vatandaşların fuarda Türkiye hasretlerini gidermenin yanında kültür-sanat ve edebiyat alanındaki en son trendleri yakından takip etme fırsatı yakaladığını kaydetti. Başkan Eren, bunun yanında bilhassa gençlerin ve çocukların yapılan etkinliklerde kültürel bağlarını kuvvetlendirerek, Türkçe yeterliliklerini arttırdığına dikkat çekti.

BU YILKİ FUARA ÖZEL HAZIRLANDIK

YTB olarak bu yılki “ASTEC Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı”na özel önem verdiklerini belirten Başkan Eren, “Vatandaşlarımız 19 yıldır istikrarlı bir şekilde geniş bir katılımla bu fuara iştirak ediyorlar. YTB olarak bu yılki fuara çok daha büyük bir katılım gösterdik. TRT ile işbirliğine giderek, içerik olarak ciddi bir çeşitlendirme yaptık. TRT Çocuk ’un sevilen animasyon çizgi filmi ‘Rafadan Tayfa’yı ilk kez yurt dışındaki minik vatandaşlarımızla buluşturduk. Avusturya’da yaşayan vatandaşlarımız tarafından kurulan Tema Schau Tiyatro Grubu, ‘Yeni Komşu’ adlı özel bir gösterim sergiledi. Ayrıca TRT’nin sevilen ve ilgiyle izlenen dizisi Payitaht Abdülhamid’in oyuncusu Bahadır Yenişehirlioğlu da fuarda ‘Gerçek Ve Kurgu Arasında Abdülhamit’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Minik vatandaşlarımız için sürpriz Masal Saati etkinlikleri düzenledik. Bunun yanında güzel Türkçemize ilişkin bir farkındalık çalışması yaptık. ‘Anadilimiz Türkçe’ ve ‘Güzel Türkçem’ başlığıyla hem sosyal medya hem de fuar alanında çeşitli etkinliklerimiz oldu” diye konuştu.

AVRUPA’DA GÜÇLÜ BİR NESİL YETİŞİYOR

Avrupa’da yetişen 3’üncü ve 4’ünce neslin dünya siyasetini, kültürünü, sanatını ve ekonomisini iyi bilen entelektüel birikim ile yetiştiğini ifade eden Eren, “Çok kaliteli bir nesil geliyor. Türkçeleri çok iyi ve bulundukları ülkelerin dilini çok iyi konuşuyorlar. İyi eğitim almışlar, iyi üniversitelerde okuyorlar. Bu bizler için bir şanstır. Türkçe’nin ailede kazanılması gerektiğine çok inanıyoruz. Ana dilin muhafazasının çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda fuar alanında YTB olarak bu sene çocuklara özel bir önem verdik. Çocuklara yönelik çalışmaları ve etkinlikleri artırdık” dedi.

UĞRAMADIĞIMIZ KASABAMIZ, ŞEHRİMİZ KALMAYACAK

YTB olarak sahada daha fazla görünür olmaya önem verdiklerini dile getiren Başkan Eren, yurt dışında yaşayan bütün vatandaşlarla samimi ilişki içinde çalışma yürütmeyi istediklerini kaydederek, “Tüm ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızla daha sıkı bir ilişki içerisinde olmak istiyoruz. Bu kurumun kuruluş sebeplerinden bir tanesi de budur. Önümüzdeki süreçte uzmanlarımızla, birim amirlerimizle ve bizzat kendim sahada olacağız. Uğramadığımız kasabamız, şehrimiz kalmayacak. Avrupa’daki genç vatandaşlarımızın Türkçeyi unutmamaları için ek dersler vermeye çalışacağız. Hafta sonunda dernek merkezlerinde çift dilli eğitim çalışmalarımız olacak. STK’larla işbirliğimizi artıracağız. Bunun yanı sıra yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için burs konusunda çalışmalarız var. İnsan hakları ve savunucularının kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Önümüzdeki dönemde kültürel hareketlilik programları kapsamında 10 bin öğrenci hedefi koyduk. Bu programlar sayesinde gençlerimiz anavatanlarında gezi ve kamp etkinlikleriyle hem Türkiye ile ilişkilerini kuvvetlendirecekler hem de biz o gençlerimizle çok daha iyi bir hava yakalayacağız” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here