Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YENİ DERS YILI İNCİL VE AYİNLE BAŞLADI

YENİ DERS YILI İNCİL VE AYİNLE BAŞLADI

14
0

Yeni ders yılı İncil ve ayinle başladı. Gümülcine’de 13. devlet ilkokulunda törenle başlayan 2014-2015 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir dini tören yapıldı. Törene Gümülcine-Maronya (Komotini-Maronia) Metropoliti Panteleimon, Milletvekili Ayhan Karayusuf, DMT Bölge Genel Sekreteri Yorgos Pavlidis, Milletvekili Ahmet Hacıosman’ın temsilcisi, Trakya Eğitim Koordinatörü temsilcisi, öğrenciler ve veliler katıldı.

Tören, Metropolit Panteleimon’un bakırın içinde bulunan kutsanmış suyu şimşir yaprağı ile öğrencilerin üzerine atmasıyla başladı, İncil’in okunmasıyla devam etti. Ardından konuşmalara geçildi ve protokolde bulunanlar birer selamlama konuşması yaptılar.

Törenin yapıldığı 13. devlet ilkokuluna Hiristiyan çocukların yanısıra Müslüman çocuklar da gidiyor.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x25q1y8_devlet-okulu-acilis-toreni-gumulcine_news

 

AZINLIK OKULLARI DA SADE BİR TÖRENLE EĞİTİM YILINA BELİRSİZLİKLE BAŞLADI

Yunan devlet okullarında İncil ve ayinle başlayan yeni eğitim yılı, Azınlık okullarında ise birçok sorun ve belirsizlikle başladı. Okul ve sınıfların yetersiz olduğu açıköa ortadayken, öğretmen sayısında da yetersizlik devam ediyor. Geçtiğimiz yıl başlayan Azınlık okullarının kapatılması bu yıl da devam etti. Var olan azınlık ilkokulları başta olmak üzere, sınıflarda neredeyse 45 öğrenci sıkışık bir şekilde ders yapmaya bu yıl da devam edecek.

Gümülcine ve İskeçe’de var olan birer Ortaokul ve Lise’de durum içler acısı. Gümülcine’de Celal Bayar Ortaokul ve Lisesi’nde sınıflar tıklım tıklım dolarken, var olan sınıflar yüksek kapasiyeti ve ihtiyacı karşılamıyor. Durum İskeçe’de Muzaffer Salihoğlu Ortaokul ve Lisesi’nde de farklı değil. Öğrenciler sınıflara sığmıyor, okulun bahçesi ise yetersiz.

Geçtiğimiz hafta Batı Trakya’yı ziyaret eden Eğitim Bakanı ve Azınlık eğitiminden sorumlu Genel Sekreter ve yardımcılarının Azınlık eğitiminde anaokulları ve öğretmen okulu hakkında açıkça söylediklerinden sonra ister istemez akıllara şu soru geliyor.

AZINLIK EĞİTİMİ NEREYE DOĞRU GİDİYOR?

YUNAN DEVLETİ NE YAPMAK İSTİYOR? 

LOZAN ANTLAŞMASI TARİHE Mİ KARIŞIYOR?

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz