Ana sayfa Batı Trakya Haberler YENİ DEMOKRASİ PARTİSİ DOĞU MAKEDONYA-TRAKYA’DA YOLA METİOS İLE DEVAM EDECEK

YENİ DEMOKRASİ PARTİSİ DOĞU MAKEDONYA-TRAKYA’DA YOLA METİOS İLE DEVAM EDECEK

16
0

Yeni Demokrasi (Nea Dimokratia) Partisi Doğu Makedonya-Trakya’da yola Metios ile devam edecek.

Yunanistan’da yerel seçimlerin tarihi yaklaştıkça partiler ülke genelinde çalışmalarına hız vermeye başladı. Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk Azınlığı’nı da yakından ilgilendiren bölgelerden biri de Doğu Makedonya-Trakya bölgesi.

Yeni Demokrasi Partisi’nin adayı ve şimdiki Eyalet Başkanı Hristos Metios, önümüzdeki seçimlerde de büyük ihtimalle yarışın başında olacak ve Azınlık ve çoğunluktan oluşan ekibiyle yine seçmenin karşısına çıkarak yaptığı hizmetlerin karşısında yeniden vatandaşların oylarını isteyecek.

Görevde olduğu süre boyunca bölgede yapılan hizmetlere şöyle bir bakacak olursak, Azınlıktan görevlendirdiği yardımcıları genç siyasetçilerin özellikle sorunlu olan tarım, ulaşım ve altyapı alanında, merkez Atina hükümetinin bölgeye sağladığı kısıtlı imkanlarla, genel anlamda eksikler olmasına rağmen yapılan çalışmalar gözardı edilemez. Ancak bölgede, hizmet anlamında daha birçok eksikliklerin bulunduğu, yapılması gerekenlerin de yapılmadığı inkar edilemez.

Kuruçay (Komsathos) köprüsü

Son örnek olarak vermemiz gerekirse, Kuruçay (Komsathos) üzerinde bulunan ve aşırı yapışlar sonrası hasar gören köprü yıkılmıştı, üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen köprü ile ilgili çalışmaların hangi safhada olduğu şu an itibarıyla bilinmiyor. Görünen ve bilinen tek bir gerçek var, o da köprü ülk günkü gibi duruyor.

Yassıhöyük (İasio) barajı

İkinci bir yatırım da, Yassıhöyük (İasio) barajının halen faaliyete geçmemesi. Yıllardan beri bölgedeki toprak reformu yapılmadığından dolayı hizmete girmeyen barajın vanaları açılamıyor. Oysa toprak reformunun adil bir şekilde yapılmasıyla birlikte bölgedeki araziler sulanır hale gelecek ve bugün yaşanan sıkıntılar son bulacak. Dolaysıyla da bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi halk tarafından beklenen hizmetlerden bir diğer olarak karşımızda duruyor.

“İrlanda Geçişleri” çalışması

Gümülcine’nin kuzey kısmından Kozlukebir bölgesine kadar uzanan yolun üzerindeki çaylardan geçiş her kış aylarında adeta bir çileydi. Ancak, Metios’un listesinde bulunan bizim Azınlık Meclis üyelerinin büyük çabalarıyla buradaki soruna el atıldı ve en azından geçişlerin bazı bölümlerine bir çözüm getirildi. Yeterli mi? tabii ki hayır. Ancak “İrlanda Geçişi” olarak bilinen çayların üzerindeki yolun durumu biraz oldun ulaşımı kolaylaştırdı.

PASOK dönemi ile kıyaslamak

Daha yapılması gereken çalışmalar tabii ki var. Ancak burada şuna değinmeden olayı geçiştirmek haksızlık olur. PASOK Partisi iktidarında uzun yıllar Vali ve sonrasında Eyalet Başkanları görevdeydi. O kadar uzun zaman iktidarda olan yönetim ne çalışmalar yapmış diye geri dönüp baktığımızda, bugünkü Metios ve ekibinin bölgemize yaptıklarını kıyaslamaya kalkarsak, sonuçları gözardı etmemeliyiz.

Sadece Azınlık insanı cezalandırılmıyor!!

Sonuç, yapılanlar az veya çok yapıldı, ancak yapılacak daha çok iş ve projeler var….

Seçim meydanlarına çıkacak olan siyasiler de şunu asla unutmasınlar. Bu Azınlık ihmal edilmenin, ikinci plana itilmenin, haksızlığa uğramanın ne olduğunu iyi bilir. Kendisine iyi niyetle ve samimiyetle 1 adım yaklaşana 2 adım atar. Ancak tüm bu sıkıntılara alışık olan ve yıllarca bunları yaşayan Azınlık insanı, tek bir duruma üzülüyor!!! O da şu; yapılan yanlış, taraflı uygulama ve politikalarla aslında sadece Azınlık insanı cezalandırılmıyor!! Cezalandırılan tüm Doğu Makedonya-Trakya bölgesi. İşte Azınlık buna üzülüyor buna!!!!

Ne dersiniz???

Son olarak da şunu hatırlatmakta fayda vardır, unutmayın!!!

Bizim bölgemizden olan Eyalet Başkanı en azından bizim hassasiyetimizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi kısacası bizi biliyor, bizimle yaşıyor. Düşünsenize bir Dramalı, Kavalalı veya Evroslu ile uğraşmayı; ne dersiniz???

Umarım bu yazdıklarım iyi anlaşılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here