Ana sayfa Batı Trakya Haberler Yemin Töreninde İncil Vardı, Kur’an Yoktu!

Yemin Töreninde İncil Vardı, Kur’an Yoktu!

6
0

Bulustra (Avdira) Belediyesi’nde yemin töreninde İncil vardı, Kur’an yoktu.

İskeçe (Ksanthi) Metropoliti Panteleimonos’un katılımıyla Bulustra (Avdira) Belediyesi’nde yemin töreni yapıldı. Ancak Yenice’de (Genisea) yapılan yemin töreninde, seçilmiş Türk meclis üyelerine karşı büyük bir saygısızlık yapıldı. Seçilmiş olan Türk meclis üyelerinin yemin etmesi için törenin yapıldığı salonda İncil masada yerini alırken, maalesef Kur’an-ı Kerim yoktu ve bir din görevlisinin de bulunmaması büyük bir ayrımcılık ve saygısızlık olarak nitelendirildi.

Belediye Başkanı Yorgos Çitiridis ve Hristiyan meclis üyeleri bir Metropolit ve 5 papazın katılımıyla İncil’e yemin ederken, Müslüman meclis üyelerinin yemin edebilmeleri için gerekli prosedürün uygulanmaması ve meclis üyelerine kendi inançları gereği yemin etmek için imkan sunulmaması büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Metropolit Panteleimon törende yaptığı konuşmada demokrasiden bahsetti, törene katılanların kendisini dinlemelerinin bir demokrasi örneği olduğunu söyledi, ancak törende Müslümanlar için Kur’an-ı Kerim’in ve bir Müslüman din adamının bulunmaması saygısızlığı bahsedilen ve uygulanan demokrasiye gölge düşürdü.

Şimdi tüm gözler seçilmiş Türk meclis üyelerinin yaşanan bu saygısızlık karşısında harekete geçip geçmeyeceğine çevrildi. Bunu kabullenerek susacaklar mı, veya gereken tepkiyi gösterecekler mi?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here