Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YAZ TURİZMİ ÖNCESİ SELANİK’TE TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLER ÇOĞALDI, ÇİMİSKİ CADDESİ’NE SÖZDE “SOYKIRIM”...

YAZ TURİZMİ ÖNCESİ SELANİK’TE TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLER ÇOĞALDI, ÇİMİSKİ CADDESİ’NE SÖZDE “SOYKIRIM” TABELASI ASILDI

15
0

2015 Yaz turizmi öncesinde Selanik’te (Thessaloniki) Türkiye karşıtı eylemler çoğaldı.

Henüz daha önceki gün anarşişt 30 kişilik bir grup tarafından Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’na yapılan molotoflu saldırının yanıcı madde kokusu gitmeden, bu defasında da Selanik’in en işlek ticari caddelerinden Çimiski caddesinde bulunan Ermeni Cemaati Merkezi’nin balkonuna ebatları büyükçe olan sözde “Ermeni Soykırımı”nı simgeleyen Türk bayrağı’nın üzerine Ermenice yazılı bir pankart asıldı. Asılan pankartta “Ermenilerin soykırımının 100. yıldönümü, 100 Yıldan beri Türkiye cezalandırılmadan duruyor” ibaresinin yazıldığı görülüyor.

Yine 20 Nisan 2015 Pazartesi sabaha karşı saat 03:00 sularında 20 kişilik anarşişst bir grup Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu önüne gelerek Türkiye aleyninde sloganlar attı.

Neredeyse artık her gün Selanik’te Türkiye karşıtı gösterilerin artması, ekonomik krizin pençesinde var olma mücadelesi veren Selanik esnafını tedirgin etmeye başladı.

TURİZME OLUMSUZ YANSIYABİLİR ENDİŞESİ

2015 yılı yaz turizmi öncesinde Türk Hava Yolları’nın da İstanbul – Selanik (Thessaloniki) sefer sayısını günde 2 defa olmak üzere haftanın her gününe yaymasıyla, Türkiye’den gelen Türk turistlerle canlanan Selanik piyasasına bu hareketin ve son dönemlere Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’na yönelik yapılan saldırıların neticesinde nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

BİRLİK Gazetesi, Selanik esanaflarındaki kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre, geçtiğimiz yaz ve kış aylarında İstanbul’dan ağırlıklı olmak üzere Selanik’e gelen Türk turistlerin faydalarının önemli olduğu belirtiliyor.

Özellikle beklentilerin bu yaz döneminde, ekonomik krizin etkilerinin artmasıyla da yüksek olduğu bir yaz turizmi sezonu öncesinde Selanik’te Türkiye karşıtı bu tür eylemlerin giderek artması olumsuz yansıyacağından endişe edildiği belirtiliyor.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz