Ana Sayfa Yunanistan Haber “Ya Türkiye’ye Karşı Kaybedersen?” “Kaybetmeyeceğiz”

“Ya Türkiye’ye Karşı Kaybedersen?” “Kaybetmeyeceğiz”

3
0

Trump’ın “Ya Türkiye’ye karşı kaybedersen?” sorusuna da Miçotakis, “Kaybetmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan gerginliklere yönelik Yunanistan’tan Türkiye’ye askeri tehdit geldi. ABD Başkanı Trump ile görüşen Başbakanı Miçotakis’in, Trump’a, “Türkiye egemenliğimizi ihlal edecek olurlarsa, Türkiye’ye askeri olarak cevap vereceğiz” dediği açıklandı.

Türkiye ile Libya arasında Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarını genişleten muhtırası Yunanistan’ı rahatsız etmeye devam ediyor. Yunanistan ise bir yandan Türkiye’yi siyasi arenada sıkıştırmak isterken diğer yandan da askeri müdahale seçeneklerini de (E) planı olarak aklında bulunduruyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, 7 Ocak Salı günü Beyaz Saray’da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i ağırlaşmıştı. Görüşmede, Yunanistan’ın F-35 alımı ve programa katılımı konuşulurken, görüşmeye dair detaylar da gelmeye devam ediyor.

“Türkiye’ye askeri olarak cevap vereceğiz”

Trump ile Miçotakis arasında geçen diyalogda, Miçotakis’in “Egemenliğimizi ihlal edecek olurlarsa, Türkiye’ye askeri olarak cevap vereceğiz.” dediği belirtildi. Trump’ın “Ya Türkiye’ye karşı kaybedersen?” sorusuna da Miçotakis, “Kaybetmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Pompeo’dan ABD’ye güvenmeyin uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da Yunanistan’a, Türkiye ile aralarında oluşabilecek bir gerilimde ABD’ye güvenmemeleri gerektiği uyarısında bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz