Ana sayfa Batı Trakya Haberler VORİDİS İMZALAMADI, ATİNA’YA CAMİ YİNE KALDI

VORİDİS İMZALAMADI, ATİNA’YA CAMİ YİNE KALDI

10
0

Yarım yüzyıldan bu yana 3 yasa çıkarılmasına rağmen inşa edilmemesi için her türlü engelin çıkarıldığı Atina camisi konusunda yeni problem çıktı. Eğitim Bakanlığı, Atina’ya inşa edilmesi planlanan Votanikos semtindeki geçici camiye ilişkin sürecin son imzaya kaldığını açıklarken, camiye karşı sert muhalefetiyle bilinen LAOS’un Altyapı Bakanı Makis Voris’in projenin hayata geçirilmesini geciktirdiği iddia edildi. Bu imza da, Atina’ya cami yapılmaması için hararetli kampanya yürüten aşırı sağcı LAOS partisinin Altyapı Bakanı Makis Voridis’e ait. Kathimerini gazetesinin bugün yayımlanan geniş haberine göre, caminin geleceği kısa bir süre önce kurulan koalisyon hükümetinin küçük ortağı LAOS’un insafına kalmış durumda.

LAOS, 2010 yılında yapılan yerel seçimlerde, Atina belediyesini kazanması durumunda cami yapılmasına izin vermeyeceğini reklam kampanyaları ile vaat etmişti.

2006 yılında dönemin Yeni Demokrasi hükümeti tarafından parlamentoda kabul edilen yasaya göre inşa edilmesi için son düzenlemeler, bir kaç ay önce PASOK hükümeti tarafından tamamlanmıştı. Hükümetin hazırladığı son düzenlemede, eski bir yapıdan dönüştürülecek cami için “Geçici İslam Camisi” şeklinde ifade vurgulanıyor. Asıl cami inşa edilene kadar Müslümanlara hizmet vermesi için önce “geçici cami”nin inşa edileceği ifade edilirken, ekonomik krizle boğuşan ülkenin Atina’ya yeni cami inşa edilme ihtimalinin ise yakın gelecekte mümkün olması beklenmiyor.

 

KALANTZİS: “EĞER CAMİ YAPILMAZSA, YASADIŞI MESCİTLER ÇOĞALACAK”

 

Eğitim Bakanlığı’nın Din İşlerinden Sorumlu Genel Sekreteri Yorgos Kalantzis, çalışmaların şimdi başlaması durumunda caminin bahar ayına yetişebileceğini ifade ediyor. Atina’da 120 civarında ibadethane olarak kullanılan yasadışı mescit bulunduğunu söyleyen Kalantzis, “Eğer cami yapılmazsa, yasadışı mescitler çoğalacak. Bu da ilk nesil Müslümanların radikalleşmesine yol açabilir.” iddiasında bulundu. Genel Sekreter, “Cami, insan haklarına nasıl saygı duyulması gerektiğini bilen bir ülke için en temel parametredir.” ifadelerini kullandı.

 

Deniz Kuvvetleri’ne ait kamyonet tamirhanesinin camiye dönüştürülmesinden sorumlu olan Bakanlıklar birbirini suçluyor. Camiden sorumlu olan Eğitim Bakanlığı, işlemlerin geciktiğinden söz ediyor. Altyapı Bakanlığı yetkilileri ise Bakanlığa konuya ilişkin bir dilekçenin sunulmadığını savunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here