Ana Sayfa Batı Trakya Haberler UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLADI

UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ SÜRECİ YENİDEN BAŞLADI

23
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yaptığı yazılı açıklamayla Uzun İkamet İzni Süreci’nin yeniden başladığını duyurdu.

DUYURU

“Sevgili Batı Trakyalılar ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin sayın üyeleri, Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu hemşehrilerimiz için 08 Ocak 2018 tarihinden itibaren UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ SÜRECİ yeniden başlamıştır.

2017 yılı Mayıs ayında yayınlanan genelge ile başlayıp 15 Ağustos 2017 tarihinde son bulan ve sonrasında 16 Ağustos 2017 tarihindeki talimatla 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılan ancak başvuru süreci ile alakalı ortaya çıkan bazı pürüzler hakkında daha önce bilgilendirmede bulunmuştuk.

Konu ile alakalı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin “Saygıdeğer hemşehrilerim, süreci kısaca özetlemek gerekirse Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak 2015 Eylül ayında dönemin Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na sunduğumuz rapor ile başlayan Batı Trakya Türklerinin anavatanda 50 yıldır kronikleşen sorunlarının neredeyse tamamının çözümü ile ilgili adımların atılması ile alakalı start verilmişti.

Bu sorunların başında da İkamet Tezkeresi ile alakalı olarak 2014 yılında yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamındaki hak kayıpları en önde gelmekte idi. Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan genelge kapsamında da Türk Soyluların Uzun Dönem İkamet Tezkeresi başvuru hakkı verilerek bir defaya mahsus süresiz İkamet Tezkeresi almalarının önü açılmıştı. Başvuru süresi olarak da 15 Ağustos 2017 tarihi randevu almak için son tarih olarak açıklanmıştı.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak 14 Ağustos 2017 tarihinde Başbakan Yardımcımız sayın Hakan Çavuşoğlu’na sorunu yazılı ileterek süre uzatımı talebinde bulunmuştuk.

Sayın Başbakan Yardımcımızın konuya gösterdiği yakın ilgi ve alaka ile de 16 Ağustos 2017 tarihinde Göç İdarelerine talimat yazısı gönderilerek Uzun Dönem İkamet Tezkeresi başvuru süresi 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmıştı.

Fakat sonrasında yaptığımız çalışma ile Göç İdarelerine gelen talimat yazısında teknik manada başvuruya ilişkin bazı sıkıntıların yaşandığı tespit edilmiş, derneğimiz tarafından gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

Bu süreçlerle birlikte Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’nun katkılarıyla yaşanan sıkıntıların çözümü sağlanmıştır. Kasım ayı ortalarında Göç Politikaları Kurulu toplanarak, 31 Aralık 2017 tarihine kadar Türkiye’ye giriş yapmış olan Batı Trakya Türkleri için Uzun Süreli İkamet verilmesi yönünde aldığı yeni bir kararla bu süreci yeniden başlatmıştır.

08 Ocak 2018 tarihi itibarı ile imzaları tamamlanan yeni genelge ile ilk başvuruda süreleri kaçıranlar için ikinci bir şans doğduğunu ve 31 Aralık.2017 tarihine kadar bir kez dahi olsun Türkiye’ye giriş yapan hemşehrilerimizin randevularını alarak bu fırsatı değerlendirmesi temennimizdir.

Göç İdaresi yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde daha önce alınan ve henüz günü gelmeyen randevular da geçerliliğini koruyacak olup randevu gününde evraklarını teslim etmek sureti ile başvuru işlemini tamamlayabileceklerdir.

Yunanistan vatandaşı, Haymatlos veya İskat durumundaki tüm Batı Trakya Türklerinin başvurup alabileceği Uzun Süreli İkamet İzni başvuruları tüm illerde Göç İdarelerinden alınacak randevu ile gerçekleştirilecek.

Kısacası Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu hemşehrilerimiz için  08 Ocak 2018 tarihinden itibaren UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ SÜRECİ yeniden başlamıştır.. “ dedi.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklamanın devamında  “İki buçuk  yıl önce söz verdiğimiz gibi Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunlarının kökünü kazıyacağız demiştik. Bu çözüm yoluna somut olarak girdiğimiz tarihten itibaren çıkan sorunları da teker teker aşmaya devam ediyoruz. İnsanların sorunlarına çare olabilmenin ve bu çözümleri duyurabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sürecin yeniden başlamasına vesile olan sevgili Bakanımız Sayın Hakan Çavuşoğlu başta olmak üzere katkısı bulunan, emeği geçen tüm yetkililere camiam adına teşekkür ederek şükranlarımı sunarım” dedi

Uzun süreli İkamet Tezkeresi alabilmek için Batı Trakya Türklerinin kendi illerinde bulunan Göç İdarelerine başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru için mevcut geçerli Yunanistan Cumhuriyeti Pasaportu veya kimliği olanlar (Taftota) ve 31 Aralık 2017’den önce Türkiye’ye giriş yapmış olanlar (Türk soylu olarak ikamet izni almış veya almamış olması fark etmememektedir) www.goc.gov.tr web sitesi üzerinden ikinci bir tebliğe kadar, aldıkları randevu tarihleri daha ileri tarihli olsa bile başvurmaları gerekmektedir. Geçerli pasaportu bulunmayan Haymatlos ile İskat İkamet Tezkeresi sahipleri bizzat illerindeki Göç İdarelerine başvuracaklardır.

Mevcut İkamet Tezkeresi veya Çalışma İzni bulunan Batı Trakya Türkleri de UZUN DÖNEM İKAMET TEZKERESİ için başvurabileceklerdir. Bu başvurularını www.goc.gov.tr e-ikamet sistemi üzerinden geçiş başvurusu yaparak uzun dönem ikametine başvuracaklardır. Mevcut İkamet Tezkeresi bulunmayanlar ise e-ikametten ilk başvuru şeklinde başvurularını yapacaklardır.”    

TÜRK SOYLULARDAN UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1. Başvuru Formu ( Geçerli pasaportu olanlar www.goc.gov.tr adresinden e-ikamet linkinden uzun dönem seçerek müracaat edecek),

2. Başvuru Dilekçesi (EK 2)  ( Geçerli pasaport olmayanlar ),

3. Tebligat Formu (EK 3 ),

4. Taahütname (EK 4),

5. Pasaport fotokopisi (Iskat ve Haymatloslar için mevcut ikamet tezkereleri)

6. Varsa Önceki İkamet İzin Belgesi,

7. 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş, Önden yüzü açık, fonu beyaz, Dijital hali genişlik 220, yüksek 290 piksel olmalı),

8. Adli Sicil Belgesi (11 Yaş üzeri olanlar için gereklidir, kendi ülke makamlarından veya Türk adli makamlarından alınabilir),

9. İkamet İzni Kart Bedeli (Vergi Dairesine yatırılacak)

10. Gümülcine Başkonsolosluğundan Etabli Belgesi (son 6 aya ait olması gerekmektedir.)

11. Yunanistan kimlik kartı fotokopisi (taftotita)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz