Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E AİT ORİJİNAL KİŞİSEL EŞYALAR SELANİK “ATATÜRK EVİ”NE...

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E AİT ORİJİNAL KİŞİSEL EŞYALAR SELANİK “ATATÜRK EVİ”NE GELDİ

24
0

29 Ekim 2014 tarihinde Selanik Atatürk Evi”nde bir başka heyecan yaşanacak. Türkiye’deki çeşitli müzelerin değerli katkılarıyla derlenen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait orijinal kişisel eşyalar ve bazı dikkat çekici  materyallerin replikaları “Atatürk Evi”ne yerleştiliyor.

T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Müzeler Genel Müdürlüğü’nden bir uzman heyet bir süredir Selanik Atatürk Evi’nde kapsamlı bir çalışma gerçekleştiriyor.

Bu çerçevede, Türkiye’deki çeşitli müzelerin değerli katkılarıyla derlenen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait orijinal kişisel eşyalar ve bazı dikkat çekici  materyallerin replikaları Ev’e yerleştirilmiş, boya badana işleri son aşamaya geldi.

BİRLİK Gazetesi olarak elde ettiğimiz bilgilere göre, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ve kendisinin gençlik dönemine ait birer silikon heykelinin de yerleştirileceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu esnada Başkonsolosluk binası da Atatürk Evi ile uyumlu hale getirilmek maksadıyla yaklaşık bir aydır restorasyona alındı ve çalışmalar sona erdi.

Selanik Başkonsolosluğunun, ilgili Yunan makamları ve firmalarının teknik desteğiyle çalışmaları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde sonuçlandırılmaya büyük gayret sarfediliyor. Başkonsolos Tuğrul Biltekin başta olmak üzere tüm personel geceyi gündüze katarak çalışmalara devam ediyor.

Biz de BİRLİK Gazetesi olarak çalışmaların sonucunu görmek üzere Selanik’e gidiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz